Jacek Bończyk: wszyscy mówimy tekstami Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 16:27
- Wojciech Młynarski jest dla mnie pierwszym piórem w Polsce. Jest ciągle osobą bardzo aktywną, napisał wszystkie teksty na najnowszą płytę Michała Bajora, cały recital dla Joanny Trzepiecińskiej i wciąż ma wiele pomysłów – mówi Jacek Bończyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Audio
  • Jacek Bończyk: wszyscy mówimy tekstami Wojciecha Młynarskiego (LP Trójka)
Jacek Bończyk
Jacek BończykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W dniach 21-22 września w Zatoce Sztuki w Sopocie odbędzie się pod patronatem Trójki 1. Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. - Idea festiwalu chodziła za mną od dawna, chciałem zareagować na to co dzieje się w polskiej piosence, na polskich festiwalach – mówi gość "LP Trójki".

W trakcie Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego odbędą się wystawy m.in. ekspozycja prezentująca okładki płyt artysty i wystawa zdjęć z archiwum. - Mam dostęp do niesamowitych rzeczy związanych z Wojciechem Młynarskim: do piosenek, do librett, do przekładów, do anegdot. To materiał na całe lata. Mam nadzieję, że festiwal będzie cykliczny – deklaruje Jacek Bończyk.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest konkurs na interpretację piosenki Wojciecha Młynarskiego. Rada artystyczna, w skład której wchodzą: Natalia Turczyńska-Schmidt, Agnieszka Labenz, Piotr Machalica, Krzysztof Herdzin i Jacek Bończyk, z nagrań nadesłanych przez kandydatów wybrała 11 finalistów, którzy wystąpią na koncercie finałowym 21 września. Wokaliści będą oceniani przez jury, któremu będzie przewodniczył Wojciech Młynarski.

W niedzielę, 22 września odbędą się m.in. wystawa Jerzego Dudy Gracza poświęcona artyście, a także panel dyskusyjny o polskiej kulturze, który poprowadzi Agata Młynarska. Na wieczór zaplanowano projekcję "Szajby" – programu Wojciecha Młynarskiego z archiwum TVP. W niedzielę odbędzie się  Koncert Laureatów oraz Koncert Galowy – "Śpiewamy Młynarskiego". Wystąpią m.in.:  Joanna Trzepiecińska, Anna Sroka, Klementyna Umer, Wiktor Zborowski, Kuba Badach i Jacek Bończyk. - Marzę o tym, aby na festiwalu chciał bywać Wojciech Młynarski, aby można było go spotkać, słuchać jego opowieści, obcować z nim i słuchać jego piosenek w różnych wykonaniach - mówi gość Marka Niedźwieckiego.

9 września ukaże się 9. płyta Jacka Bończyka "Resume z wątkiem kosmicznym". O albumie artysta opowiadał w "Markomanii" .

Przypominamy, że Jacek Bończyk wystąpił w Trójce z programem "Mój Staszewski", w którym sięga po repertuar Stanisława Staszewskiego, przedstawiciela undergroundu lat 60. Program ten jest hołdem złożonym, porównywanemu do Georgesa Brassensa, polskiemu bardowi.

"Mój Staszewski" - zobacz galerię zdjęć>>>

"Mój Staszewski" Jacka Bończyka - obejrzyj koncert!>>>

Audycji "LP Trójka" można słuchać w każdy piątek między godziną 9.00 a 12.00.

(gs)

Czytaj także

Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:40
W Trójce odbył się kolejny wyjątkowy benefis. Gwiazdą wieczoru był tym razem Wojciech Młynarski. Imprezę prowadzili Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bończyk: coraz częściej się zatrzymuję

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 15:00
9 września ukaże się 9. płyta artysty. Na "Resume z wątkiem kosmicznym" znajdą się utwory m.in. Edwarda Stachury i Grzegorza Ciechowskiego, a także autorskie piosenki Jacka Bończyka.
rozwiń zwiń