Lora Szafran: po latach postanowiłam zrobić coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 12:44
- Pomyślałam sobie, że spróbuję sił w tak zwanej piosence premierowej, bo wcześniej tworzyłam covery, śpiewałam standardy - mówi w radiowej Trójce piosenkarka Lora Szafran.
Audio
Lora Szafran
Lora SzafranFoto: Beata Wielgosz/mat. promocyjne

W audycji "LP Trójka" wokalistka Lora Szafran opowiada o tym, jak powstała jej najnowsza płyta "Nad ranem" . Piosenkarka przyznaje, że po wielu latach śpiewania piosenek innych artystów postanowiła zrobić coś swojego. - Dzwoniłam do muzyków i tekściarzy, których znam i cenię, i pytałam, czy nie zrobiliby czegoś dla mnie - wyjaśnia. Dodaje, że - za zgodą autorów - otrzymane piosenki przerobiła "pod siebie".
Lora Szafran zaśpiewała Cohena w Trójce (wideo) >>>

Szafran podkreśla, że mimo iż nie jest autorką tekstów, które śpiewa, są to trochę opowieści o niej samej, ponieważ napisali je dla niej "faceci, którzy znają ją od lat". - Na przykład Darek Dusza, którego znam od lat 80., kiedy grał w zespole Shakin' Dudi. Gdy go poprosiłam o pomoc, powiedział: "Słuchaj, ja nie piszę kobiecych tekstów, ale pożyczę szpilki od żony, umaluję usta i spróbuję" - opowiada wokalistka w rozmowie z Piotrem Baronem .

/

Na płycie "Nad ranem" znajdziemy kompozycje takich gigantów polskiej muzyki rozrywkowej, jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt artystki, oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są: Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin' Dudi, Dżem), Piotr Brymas i Tomasz Wachnowski.

- Ja się bardzo identyfikuję z tymi tekstami - zaznacza gość radiowej Trójki . Wokalista podkreśla, że nie ma na płycie utworu, który lubiłaby bardziej niż pozostałe. - Wszystkie je kocham. Każdy utwór jest inny, ma inny charakter - podkreśla.

Piosenek z nowego albumu Lory Szafran będzie można posłuchać na żywo już 15 października podczas premierowego koncertu w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Na "LP Trójkę" zapraszamy w każdy piątek od godz. 9.00 do 12.00.
(kk)

Czytaj także

Lora Szafran i bogactwo dźwięków nad ranem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 07:45
Gościem Marii Szabłowskiej będzie wokalistka jazzowa, która właśnie dziś prezentuje na polskim rynku muzycznym swój nowy krążek "Nad ranem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: na płycie "Nad ranem" sięgam nawet po dance

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 16:10
- Po tych wszystkich latach odkąd śpiewam zmieściłam na tej płycie moje różne spojrzenia na muzykę. Są tu tak różne stylistycznie rzeczy jak swing, blues, bossa nova, ballada, tango, a nawet jeden numer w stylu dance - mówiła w Jedynce Lora Szafran.
rozwiń zwiń