"Śpiewak jazzbandu". Na styku show-biznesu i synagogi

Gościem Jana Młynarskiego był Remigiusz Grzela, a tematem rozmowy – premiera "Śpiewka jazzbandu" w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Kadr z filmu Śpiewak jazzbandu w reż. Alana Croslanda z 1927 roku
Kadr z filmu "Śpiewak jazzbandu" w reż. Alana Croslanda z 1927 rokuFoto: Warner Bros.
O Audycji
Tytuł Dancing, salon, ulica 2019/06/02 13:00
Prowadzący Jan Młynarski
Opis

"Śpiewak jazzbandu" w reż. Alana Croslanda z 1927 roku jest właściwie ikoną, bo to pierwszy film dźwiękowy w historii kina. Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest jednym ze stu najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów, laureatem honorowego Oscara. Główną rolę, Jakiego Rabinowitza, młodego muzyka jazzowego próbującego wymknąć się rygorom religijnego żydowskiego domu i kantoralnej przyszłości, zagrał Al Jolson.

Plakat promujący musical "Śpiewak jazzbandu" w Teatrze Żydowskim w Warszawie Plakat promujący musical "Śpiewak jazzbandu" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

W domu kantora Rabinowitza muzyka rozrywkowa, jazz to niewyobrażalne sprzeniewierzenie się tradycji, właściwie zerwanie z korzeniami. Jakie próbuje walczyć o swoje prawo do realizacji marzeń, co skazane jest na klęskę. Musi opuścić dom. Postanawia za wszelką cenę zrealizować swój plan. Przemalowany na czarno, zaczyna karierę "śpiewaka jazzbandu". Znakomita i barwna adaptacja Wojciecha Kościelniaka pokazuje obie rzeczywistości: show-biznesu i synagogi, jazzowej wolności i kantoralnych uniesień, dowodząc, że w obu możliwe jest głębokie przeżycie, bliskie oczyszczenia.

"Śpiewak jazzbandu" – światowa prapremiera musicalu z librettem i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, na podstawie sztuki Samsona Raphaelsona, z muzyką Mariusza Obijalskiego, odbędzie się 14 czerwca 2019 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Jan Młynarski i Remigiusz Grzela, fot. Piotr Kordaszewski Jan Młynarski i Remigiusz Grzela, fot. Piotr Kordaszewski

Goście Remigiusz Grzela
Playlista
Tagi
Playlista
  • Petersburski Jerzy, - Odrobinę szczęścia w miłości/ Tango Milonga
  • Faliszewski Tadeusz, - Kochaj mnie, a będę twoją
  • Al Jolson , - Mammy
  • Al Jolson , - Blue Skies
  • Gran Wiera, Ork. Tan. "Odeon", - Lambeth walk
  • Aston Adam, - Dla ciebie slowfox
  • Aston Adam, - Bez przerwy śmieję się
  • Rosner Adi, - Caravan
  • Fogg Mieczysław, Syrena - Elektro, - Bo to się zwykle tak zaczyna