Hilary Koprowski – wynalazca szczepionki przeciwko polio

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 10:46
Po zakończeniu studiów miał dwa dyplomy: pianisty i lekarza. Bardziej chciał być muzykiem, jednak to w medycynie odegrał znaczącą rolę. 
Audio
  • Historia Hilarego Koprowskiego (Stulecie wynalazców/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/REDPIXEL.PL

Hilary Koprowski urodził się w 1916 roku w Warszawie. Był Polakiem żydowskiego pochodzenia. Gdy wybuchła II wojna światowa wraz z rodziną wyemigrował z kraju. Podróżował po świecie koncertując i ucząc muzyki. W Brazylii spotkał swojego znajomego z młodzieńczych lat. Dzięki tej rozmowie zainteresował się wirusologią i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam rozpoczęła się jego wielka kariera i praca nad przełomowym odkryciem. 

– W USA pracował nad wynalezieniem szczepionki przeciwko polio, inaczej znaną jako choroba Heinego-Medina. W 1949 roku wyprodukował pierwszą szczepionkę, a rok później została ona podana pierwszemu dziecku – mówi Marek Borucki, historyk i autor książki "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat".

Polska Niepodległa – serwis specjalny >>>

Jak wyglądał proces wynalezienia szczepionki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której zacytowano fragmenty rozmowy red. Krzysztofa Michalskiego z profesorem Hilarym Koprowskim z 2008 roku.

***

Tytuł audycji: Stulecie wynalazców 
Autor: Wojciech Dorosz
Gość: Marek Borucki (historyk, autor książki "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat") 
Data emisji: 6.08.2018
Godzina emisji: 10.14

kw/mk

Czytaj także

Pianista, który wynalazł wycieraczki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:00
Inaugurujemy cykl, w którym opowiemy o wyjątkowych Polakach. Ich innowacje odegrały – a często nadal odgrywają – ważną rolę w świecie. Czasami ich autorzy są zapomniani lub znamy ich z zupełnie innej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Rotblat – współtwórca bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:39
Gdy wymieniamy polskich laureatów Nagrody Nobla, to mało kto pamięta o Józefie Rotblacie. Jednak on zawsze czuł się Polakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Bekker – człowiek, który zmotoryzował astronautów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 10:39
"Nasz pierwszy krok na Księżycu dedykujemy wszystkim tym, którzy sprawili, że był on możliwy" – te słowa, wypowiedziane przez załogę misji Apollo 17, skierowane były również do Polaka, Mieczysława Bekkera.
rozwiń zwiń