Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:00
Polscy naukowcy stworzyli pionierską usługę opartą o kompletne badanie DNA. Dzięki systemowi wspierania użytkownika w podejmowaniu decyzji, pozwala ona kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Jednak zanim otrzymamy kompleksowe wyniki, trzeba podać się badaniu. Na czym ono polega? – To są badania wszystkich genów, które są zakodowane w naszym DNA, w naszym genomie. I analiza wynikających z tego predyspozycji genetycznych – tłumaczy genetyk, biolog molekularny i bioinformatyk, dr hab. Mirosław Kwaśniewski.


Posłuchaj
05:12 2020_09_19 07_44_56_PR3_na_zdrowie.mp3 Badanie całego genomu pomoże lepiej zadbać o zdrowie (Na zdrowie/Trójka)

 

– Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że badamy pewne geny, np. związane z nowotworami lub związane z kardiologią. Natomiast nowe technologie umożliwiają analizę wszystkich fenów w naszym genomie. Dzięki temu uzyskujemy informacje na temat predyspozycji genetycznych i to nie tylko w kierunku chorób – mówi dr Kwaśniewski.

Sztuczna inteligencja w medycynie/TouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies


Na podstawie raportu o predyspozycjach genetycznych oraz na podstawie cech użytkownika i stylu życia, o które naukowcy podpytują w ankiecie, zostaje stworzony profil osoby badanej. Na koniec otrzymuje ona zestaw zaleceń, wskazówek prozdrowotnych wynikających z tego profilu. Co zrobić, aby zminimalizować występowanie pewnych chorób, ale też jak postępować, aby żyć w zgodzie ze swoimi predyspozycjami genetycznymi, ewentualnie jak zmodyfikować styl życia, aby żyć lepiej i dłużej.

Serce: co jest w środku?/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Na zdrowie
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: dr hab. Mirosław Kwaśniewski (genetyk, biolog molekularny, bioinformatyk, kierownik Centrum Informatyki i Analizy Danych UM w Białymstoku)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 7.44

pr/ml

Czytaj także

Nowe badania. Sprawdź, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:27
Niemieccy naukowcy opracowali test krwi, na podstawie którego są w stanie sprawdzić, czy w ciągu następnych 10 lat umrzemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podatność na koronawirusa jest zapisana w naszym DNA?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 07:33
– To, czym dysponują genetycy, to głównie wiedza wynikająca z badań nad poprzednim koronawirusem, który był odpowiedzialny za epidemię SARS w latach 2002-2003 – mówi dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak jeść, by nie chorować? Filozofia żywieniowa prof. dr Andreasa Michalsena

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 01:00
Przyczyną 70 proc. chorób przewlekłych jest niewłaściwe odżywianie – twierdzi prof. dr Andreas Michalsen, internista i profesor klinicznej medycyny naturalnej, która w Niemczech jest uznawaną i szacowną dziedziną nauki wykładaną na uczelniach.
rozwiń zwiń