"Inny świat", czyli ujmujące opowieści Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 14:55
- Choć jest to dokument, bardzo wiele osób wychodząc z kina ma wrażenie, że oglądało fabułę - mówi Agnieszka Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego o filmie "Inny świat", w którym w roli Danuty Szaflarskiej występuje… Danuta Szaflarska.
Audio
  • "Inny świat" Danuty Szaflarskiej (Fajny film/Trójka)
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu Inny świat w reż. Doroty Kędzierzawskiej
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu "Inny świat" w reż. Doroty KędzierzawskiejFoto: mat. promocyjne

mat.
mat. prasowe/NINA

"Inny świat" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej dostępny jest już na płytach DVD. To wzruszająca i pełna poczucia humoru opowieść wybitnej aktorki filmowej i teatralnej Danuty Szaflarskiej, która wprowadza widza w świat swoich wspomnień. Płyta ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Film trwa 97 minut - tyle ile lat miała aktorka w momencie realizacji obrazu. - Zdjęcia trwały cztery dni, ale montaż zajął ponad rok, ponieważ producenci nie mogli zdecydować, które fragmenty zostawić, a które usunąć. Ciężko było im rozstać się z niemal każdym ujęciem - opowiada Agnieszka Wolak, która chwali reżyserkę Dorotę Kędzierzawską, autora zdjęć Arthura Reinharta i kompozytora muzyki Włodka Pawlika.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

"Inny świat" to - jak czytamy na stronach Narodowego Instytutu Audiowizualnego - filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka filmowa i teatralna, jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka.

- Ujmujące jest poczucie humoru i dystans, jaki Danuta Szaflarska ma do siebie w tych opowieściach - dodaje Agnieszka Wolak. A ich tematy są bardzo różne: śmiech, aktorstwo, okupacja, wojna, wolność, odwaga...

Program Trzeci objął patronat nad filmem.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(mat. prasowe/mk)