Krzysztof Skonieczny: "Hardkor Disko" ma być lustrem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 15:13
- Chciałbym, żeby film był lustrem, które podstawiam każdemu widzowi w zależności od jego wrażliwości, bagażu doświadczeń, wiedzy - mówi o "Hardkor Disko" reżyser Krzysztof Skonieczny.
Audio
  • Krzysztof Skonieczy: nie jestem za dosłownością sztuki (Fajny film/Trójka)
Krzysztof Skonieczny
Krzysztof SkoniecznyFoto: PAP/Stach Leszczyński

"Hardkor Disko” to debiut filmowy Krzysztofa Skoniecznego, reżysera i twórcy wielokrotnie nagradzanych teledysków dla m.in. Moniki Brodki, Katarzyny Nosowskiej, Projektu Warszawiak i donGURALesko. W roli głównej wystąpił Marcin Kowalczyk, jeden z najciekawszych polskich aktorów młodego pokolenia, uhonorowany Nagrodą Aktorską Festiwalu Filmowego w Gdyni i Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. W pozostałych rolach m.in. debiutująca na dużym ekranie Jaśmina Polak oraz Agnieszka Wosińska i Janusz Chabior, zaś autorem zdjęć jest również debiutujący w fabule Kacper Fertacz.

- Marzenie się spełniło i muszę wyznać szczerze, że pięknie jest zrobić film - mówi w audycji "Fajny film" Krzysztof Skonieczny. - Wydaje mi się, że nasze pokolenie, ludzi urodzonych w latach 80., jedną nogą  jest w komunizmie, drugą nogą w drapieżnym kapitalizmie, w ogromnej wolności, która przestaje mieć ramy. Żyjemy w kontrastach: grubo albo wcale, wszystko albo nic. Jesteśmy też melancholijni, nostalgiczni. Nadwrażliwość na współczesność jest zarówno naszą siłą, jak i przekleństwem. To nasza właściwość - opowiada gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Skonieczny dodaje też, że nie uzurpuje sobie prawa do bycia głosem pokolenia, bo "polifonia, wielogłos są bardzo ważne". - Tu próbuję przyjrzeć się i zderzyć pokolenie hardkoru, czyli współczesne i to pokolenie disco, czyli naszych rodziców.  Próbuję zobaczyć, gdzie się polaryzujemy, gdzie są nasze punkty styczne, a gdzie nie jesteśmy w stanie się dogadać. To próba dyskursu i dialogu w zderzeniu tych dwóch pokoleń - twierdzi artysta.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Krzysztof Skonieczny przyznał, że nadrzędnymi założeniami filmu były wolność i radykalizm. Dlatego film ma strukturę otwartą, ale wciąż to jest struktura. - Chciałbym, żeby film był lustrem, które podstawiam każdemu widzowi w zależności od jego wrażliwości, bagażu doświadczeń, wiedzy, tego jak szuka i czy w ogóle szuka intertekstualnych odniesień - mówi gość audycji "Fajny film" . Twierdzi przy tym, że nie jest za dosłownością sztuki i nie chce, jak kino hollywoodzkie, podawać wszystkiego na tacy.

Film "Hardkor Disko" to dla jego twórcy spełnienie i zwieńczenie drogi artystycznej. - "Hardkor Disko" jest wisienką na torcie "Głębokiego Offu", czyli mojego konglomeratu artystycznego, zespołu ludzi, którzy ze mną współtworzyli projekty teatralne i formy audiowizualne - dodaje Krzysztof Skonieczny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ryszard Jaźwiński.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mp, ei)

Czytaj także

Przegląd Cinema Italia Oggi. "Włoskie kino fajnie się miewa"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 14:57
Od czwartku (27 marca) w Warszawie, nieco później w Gdańsku, będzie można zobaczyć najnowsze włoskie filmy. Zaczyna się przegląd Cinema Italia Oggi. W programie znajdą się także klasyczne dzieła włoskich mistrzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Shirley-wizje rzeczywistości" - film, który zaciera granicę sztuk

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 15:17
Ruszyła już sprzedaż karnetów na tegoroczną edycję Festiwalu "Nowe Horyzonty", ale w naszych kinach wciąż pojawiają się filmy, które wzbudzały wielkie zainteresowanie podczas ubiegłorocznego Festiwalu we Wrocławiu. Kilka dni temu premierę miał film Gustava Deutscha "Shirley-wizje rzeczywistości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe obrazy na festiwalu "Wiosna Filmów" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:13
Od 6 do 13 kwietnia w warszawskim kinie Praha festiwal "Wiosna Filmów". Będzie można zobaczyć dwa niezwykłe obrazy "Rzymska aureola" i "Droga krzyżowa". Nagradzane na festiwalach w Wenecji i Berlinie.
rozwiń zwiń