X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Preisner: kiedyś film to była metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 15:10
- To, co dziś kręci się w Polsce, nie budzi wielkich emocji - mówił w radiowej Trójce Zbigniew Preisner, scenarzysta i autor muzyki do filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu".
Audio
  • Zbigniew Preisner: kiedyś film to była metafizyka (Fajny film/Trójka)
Zbigniew Preisner
Zbigniew PreisnerFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zbigniew Preisner powiedział, że "Krótki film o zabijaniu" (1987) ostatni raz widział, gdy komponował do niego muzykę. - Pamiętam atmosferę, jaka towarzyszyła nam, kiedy pracowalismy nad tym obrazem. Pamiętam młodego Krzysia Globisza, który grał adwokata, czy Bakę jako mordercę. Ale w głowie najmocniej utkwiła mi inna rzecz. To było na festiwalu w Cannes. Gdy Baka po projekcji wyszedł na ulicę, ludzie uciekali i krzyczeli: "morderca!" - wspominał rozmówca Trójki.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Krzysztof Kieślowski był pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej. W 1988 roku otrzymał to wyróżnienie właśnie za "Krótki film o zabijaniu". Kompozytor goszczący w radiowej Trójce przekonywał, że nikt się tego nie spodziewał.

- Byłem w Polsce, to były czasy, kiedy nie mieliśmy paszportów. Pamiętam, że na jakimś kanale w niemieckiej telewizji oglądaliśmy transmisję z wręczenia nagród i okazało się, że Krzysztof jest laureatem. To był szok, wszyscy wiedzieliśmy, jaki ten film powstawał - mówił Preisner. - Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że "Krótki film o zabijaniu" otworzył nam okno na świat - dodał.

W 2016 roku Europejska Nagroda Filmowa zostanie wręczona w stolicy Dolnego Śląska. Ma być to najważniejsze wydarzenie filmowe przygotowane z myślą Wrocławiu jako Europejskiej Stolicy Kultury.

- Życzyłbym sobie, żeby po raz kolejny polski film otrzymał tę prestiżową nagrodę, ale jak oglądam to, co się kręci dziś w Polsce, to nie budzi to wielkich emocji. Kiedyś film to była metafizyka - zaznaczył gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przeprowadził Ryszard Jaźwiński.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mr/mk)

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA Zbigniew Preisner

Czytaj także

Katarzyna Bujakiewicz: zachwyca mnie muzyka Preisnera

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 23:17
- W historii świata nie było tak dobrej muzyki jak z filmu "Podwójne życie Weroniki" - przyznała w radiowej Jedynce aktorka Katarzyna Bujakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Preisner: ważne, byśmy pamiętali o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 15:58
Najnowsza płyta Zbigniewa Preisnera pt. "Diaries of hope" ukazała się na rynku w październiku 2013 roku. Poświęcona jest najmłodszym ofiarom Holokaustu. - Podjęcie tego tematu nie jest z mojej strony odwagą, a próbą powiedzenia ludziom "pamiętajcie" - mówi kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscar dla filmu "Zniewolony. 12 Years a Slave". Preisner: Amerykanie idą w kierunku wiwisekcji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:00
Tak znany kompozytor, autor muzyki filmowej komentował kolejne statuetki dla najlepszego filmu roku. Zbigniew Preisner miała także osobiste powody do radości - film "Wielkie piękno", do którego skomponował muzykę został najlepszy filmem nieanglojęzycznym!
rozwiń zwiń