"Camille Claudel 1915". Tragiczna historia rzeźbiarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:20
"Camille Claudel 1915" to nowy film Bruno Dumonta. - To właściwie nowa twarz reżysera, który postanowił nas teraz zaskoczyć. Wcześniejsze jego filmy pokazywały wypracowany styl, który m.in. charakteryzował się pracą z aktorami nieprofesjonalnymi. Tym razem w roli głównej wystąpiła Juliette Binoche - mówi Joanna Łapińska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dystrybutora obrazu.
Audio
  • "Camille Claudel 1915". Tragiczna historia rzeźbiarki (Fajny film/Trójka)
Juliette Binoche jako Camille Claudel w filmie Brunona Dumonta
Juliette Binoche jako Camille Claudel w filmie Brunona DumontaFoto: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/mat. prasowe

Joanna Łapińska opowiada, że to aktorka zadzwoniła do reżysera z propozycją zagrania w jego kolejnym filmie.  - Był zaskoczony tą propozycją, bo wszyscy wiedzieli, że nie zaprasza profesjonalistów. Czytał jednak o Camille Claudel, połączył sobie te dwie postaci i stworzył opowieści o trzech dniach z życia rzeźbiarki, która żyła na przełomie XIX. i XX. wieku - dodaje gość Ryszarda Jaźwińskiego .

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

To tragiczna historia, Claudel była zamknięta w zakładzie dla obłąkanych przez swojego brata, spędziła tam ostatnie 30 lat życia. W filmie widzimy, jak bardzo bohaterka liczy na to, że brat przyjedzie i zabierze ją. Wierzy w to, że jeszcze wróci do świata i będzie tworzyć. - Zamknięcie w zakładzie oddzieliło ją od świata, ale tak naprawdę od jej twórczości - mówi Joanna Łapińska w audycji "Fajny film" .
- Dumont opowiada tę historię pięknie, dyskretnymi środkami. To spokojne i nienachalne kino. Juliette Binoche wpasowała się w taką stylistykę - mówi Joanna Łapińska.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mp/bch)

Czytaj także

Martin Scorsese: fascynuje mnie motyw zdrady

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 16:00
- Zdrada czyjegoś zaufania, szczególnie dotycząca osób, które są sobie bardzo bliskie, niezależnie czy chodzi o małżeństwo, czy o rodzinę. Motyw zdrady przewija się przez wszystkie moje filmy - mówi Martin Scorsese, nominowany do Oscara za film "Wilk z Wall Street".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie arcydzieła w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 12:56
- Wybraliśmy siedem naszym zdaniem najmocniejszych filmów, które warto obejrzeć na dużym ekranie. Obrazy te rzadko można zobaczyć w kinie i to jeszcze w tak dobrych kopiach cyfrowych - mówi Marcin Pieńkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty o rozpoczynającym się 14 marca przeglądzie zatytułowanym "Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Głowacki: warto inwestować w poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 20:57
Piotr Głowacki to aktor po raz trzeci nominowany do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Pierwszą nominację dostał w 2006 roku, za rolę w filmie "Oda do radości", kolejną za film "80 milionów". W tym roku jest nominowany za rolę w filmie "Dziewczyna z szafy". - Najprzyjemniejsza w pracy przy tym filmie była praca w trójkącie - przyznaje aktor.
rozwiń zwiń