"Ab Ovo": tajemnica stworzenia i relacja z matką przed narodzinami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 03:54
Film "Ab Ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi opowiada o macierzyństwie, ciąży, a przede wszystkim o kobiecości. Młoda reżyserka zdobyła już prestiżowe wyróżnienie za swoją animację oraz znalazła się w finale Talentów Trójki.
Audio
  • Tajemnica stworzenia w "Ab Ovo" (Fajny film/ Trójka)
Kadr z filmu Ab Ovo
Kadr z filmu "Ab Ovo"Foto: PWSTiF

Anita Kwiatkowska-Naqvi, autorka "Ab Ovo", studiuje jeszcze w łódzkiej Szkole Filmowej. Jej obraz nie jest filmem dyplomowym. - To jest film z trzeciego roku, a film dyplomowy przygotowuję teraz - opowiada reżyserka.
Prowadzący program podkreśla, że 28-letnia twórczyni filmowa zabrała się za poważny temat w bardzo dojrzały sposób. - Jestem poważnym człowiekiem, a tym tematem zajmowałam się również wcześniej z trochę innego, neuropsychologicznego punktu widzenia - mówi Anita Kwiatkowska-Naqvi.
Młoda reżyserka studiowała psychologię i zajmowała się m.in. wpływem hormonów na zachowanie kobiety. - Ten film jest takim przedłużeniem, w którym mówię, jak zmienia się ciało i jak powstaje relacja między matką i dzieckiem zanim ono przyjdzie na świat - wyjaśnia reżyserka.
Czy kobiecość to temat, który teraz najbardziej interesuje twórczynię? - Chciałabym uniknąć nazywania kina kobiecym; po prostu opowiadam z mojej perspektywy. W moim następnym filmie "Locus" główną bohaterką również będzie kobieta, która odbędzie mentalną podróż, zastanawiając się nad decyzjami, które podejmowała w życiu - mówi studentka.
Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
"Ab Ovo" (łaciński zwrot "ab ovo" oznacza od początku) opowiada o początkach życia i narodzinach. Film, który został zrealizowany w poklatkowej technice animacji lalkowej zdobył nagrodę na najważniejszym festiwalu filmów animowanych na świecie w francuskim Annecy. Autorka "Ab Ovo" pracowała na modelu w skali 1:1, bo chciała, by powierzchnia ciała lalek, które zostały ulepione z plasteliny, była również bohaterem filmu. Prace nad 6-minutowym filmem trwałz rok.
Anita Kwiatkowska-Naqvi znalazła się w finale tegorocznego konkursu Talenty Trójki. 17 czerwca poznamy zwycięzców.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(sm/mk)

Czytaj także

Festiwal w Cannes. "Zwyciężyło kino wielkie i poruszające"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 17:49
- Jestem ucieszony werdyktem jury. Wydaje mi się, że Złota Palma Cannes dla Nuriego Bilge Ceylana za "Zimowy sen" jest w pełni zasłużona. Zobaczyłem ten film przedwczoraj i muszę powiedzieć, że w pełni rozumiem jury - mówi w audycji "Trójkowo, filmowo" Jakub Duszyński z Gutek Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:43
Podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się światowa premiera filmu "Nowa Warszawa" w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła Wajdy prezentuje się w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 12:35
Z roku na rok Szkoła Wajdy coraz wyraźniej obecna jest na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jej studenci pokazują filmy dokumentalne i fabularne, uczestniczą w wydarzeniach branżowych.
rozwiń zwiń