X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"15 stron świata" - bardzo "radiowy" film na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 15:30
- Ja zawsze chciałam zrobić film o dźwięku, który można zobaczyć - mówi Zuzanna Solakiewicz, autorka filmu "15 stron świata", który miał swoją światową premierę podczas trwającego we Wrocławiu festiwalu Nowe Horyzonty.
Audio
  • Zuzanna Selakiewicz, autorka filmu "15 stron świata", gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Fajny Film/Trójka)
Kadr z filmu 15 stron świata Zuzanny Solakiewicz. Na zdjęciu bohater filmu - współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Eugeniusz Rudnik
Kadr z filmu "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz. Na zdjęciu bohater filmu - współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Eugeniusz RudnikFoto: mat. prasowe

Bohaterem filmu startującego w festiwalowym Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce jest ... sam dźwięk oraz Eugeniusz Rudnik, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Skąd pomysł autorki na film o wieloletnim pracowniku Polskiego Radia i jego podejściu do muzyki? - Nie chciałam, by w moim filmie dźwięk ograniczał się jedynie do tła. Studio eksperymentalne i sam Rudnik, który mówi, że dźwięk to dla niego kawałek taśmy, traktują dźwięk bardzo fizycznie. Jeśli można czegoś dotknąć, to można to zobaczyć, a jeśli można to zobaczyć, to można to też pokazać. Ja chciałam pokazać dźwięk - tłumaczy reżyserka.

Festiwal Nowe Horyzonty w serwisie internetowym Polskiego Radia >>>

W trakcie pracy nad filmem Zuzanna Solakiewicz zapoznała się z obszernym archiwum dźwiękowym Eugeniusza Rudnika. - On przez wszystkie lata swojej twórczości opisywał utwory, które chciałby stworzyć. W tych opisach odnalazłam bardzo wiele porównań wizualnych. Używał metafor, które były obrazami. Te obrazy starałam się zwizualizować - opowiada autorka "15 stron świata".

- To film bardzo ciekawy w formie. Rzadko zdarzają się filmy, które z taką miłością podchodzą do dźwięku. Sądząc po reakcjach publiczności we Wrocławiu, widzowie przyjęli ten obraz z dużą ciekawością. Może to nawet egzotyka dla młodego widza - takie analogowe nagrywanie dźwięku - komentuje Ryszard Jaźwiński.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na stronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

- To faktycznie egzotyka, ale taka, która w fantastyczny sposób powraca w naszych czasach. Zauważam, że po epoce abstrakcji komputerowej zataczamy technologiczne koło i zaczynamy znowu dotykać ekranów, przesuwamy po nich palcami. Traktujemy ponownie nasze narzędzia bardzo namacalnie. Najpiękniejsze zdanie, które kocham u Rudnika brzmi: trzymałem w ręce... trzymałem w ręce dźwięk - podsumowuje Zuzanna Solakiewicz.

Co oznacza tytuł filmu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Zuzanną Solakiewicz .

(fbi/mp)

Czytaj także

Trójka na festiwalu Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 12:13
Po raz kolejny radiowa Trójka zaprasza miłośników kina na prawdziwą ucztę. Od 24 lipca do 3 sierpnia Program 3 relacjonować będzie najważniejsze wydarzenia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Trójka od lat jest patronem medialnym tej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:10
"Dzikie historie", "Zimowy sen" oraz "Średnie pokolenie" to filmy, które 23 lipca otwierają 14. edycję wrocławskiego festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzikie historie" doskonałym początkiem Nowych Horyzontów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:00
Film otwarcia 14. edycji festiwalu Nowe Horyzonty, "Dzikie historie" w reżyserii Damiána Szifróna, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyków. - Pełen humoru, polotu i dobrej energii - tak opisał go Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, czyli niespotykane dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:37
W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty można zobaczyć nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne o sztuce, muzyce, kulturze. - Wśród nich są dwa polskie obrazy - opowiada kuratorka konkursu Ewa Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polish Days" szansą na sukces polskich filmowców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:00
- Bez takich inicjatyw jak "Polish Days", które odbywają się w ramach festiwalu Nowe Horyzonty polskie filmy nie zaistniałyby na zagranicznych festiwalach - mówi Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kino mocną stroną festiwalu Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:00
- Dobrą wiadomością dla polskich twórców może być niewątpliwie to, że bilety na polskie filmy znikają we Wrocławiu najszybciej - mówi w audycji "Klub Trójki" Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego nie wolno przegapić na festiwalu Nowe Horyzonty?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 17:30
- Niesamowicie zaskoczył mnie "Lewiatan". To wręcz film antyputinowski, co ciekawe współfinansowany przez rosyjskie ministerstwo kultury. To monumentalne dzieło, bardzo mocne - mówi w "Fajnym filmie" krytyk filmowy Adam Kruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa premiera "Jak całkowicie zniknąć" na festiwalu Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 09:30
- Właśnie w Berlinie chciałem opowiedzieć pewną historię polsko-niemiecką, bez kontekstu historycznego i całego tego balastu. To miało być coś współczesnego i czystego - mówi o swoim filmie "Jak całkowicie zniknąć" Przemysław Wojcieszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty proponują sentymentalną podróż w świat technologii VHS

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 12:30
"Kino z oddechem i humorem" - tak wieczorne propozycje festiwalu Nowe Horyzonty określa Ryszard Jaźwiński. - One faktycznie różnią się znacznie od tego, co można zobaczyć w dzień - dodaje Grzegorz Kurek.
rozwiń zwiń