"Hotel" - dramat psychologiczny i czarna komedia w jednym

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 15:00
W weekend na ekrany kin wchodzi "Hotel" - kameralny dramat psychologiczny w reżyserii Lisa Langseth, młodej reżyserki okrzykniętej w jej rodzimym kraju szwedzką Sofią Coppolą.
Audio
  • "Hotel" - dramat psychologiczny i czarna komedia w jednym (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Hotel Lisy Langseth. Na zdjęciu pierwszoplanowa aktorka Alicia Vikander
Kadr z filmu "Hotel" Lisy Langseth. Na zdjęciu pierwszoplanowa aktorka Alicia VikanderFoto: mat. prasowe

Główną rolę w filmie gra wchodząca gwiazda szwedzkiego kina, Alicię Vikander, której nazwisko jest obecnie coraz częściej powtarzane w świecie kina. - Znana jest także z zagranicznej produkcji "Kochanek królowej", gdzie zagrała fantastycznie - mówi Małgorzata Borychowska z firmy dystrybucyjnej Aurora Films

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Główna postać, Erika, jest piękna, odnosi sukcesy w pracy, ma wspaniałego partnera i spodziewa się dziecka. Jest doskonale przygotowana na jego narodziny: kupiła wszystkie niezbędne sprzęty i zaplanowała szczęśliwe macierzyństwo. Na świat przychodzi jednak chore dziecko, a Erikę dopada ciężka depresja poporodowa.

Kobieta szuka pomocy na terapii grupowej. Inspiruje ją psychologiczna zasada: życie jest jak hotel - jeśli ci się w nim coś nie podoba, po prostu zmień pokój. Film może być także pewnego rodzaju namiastką psychoterapii dla widza. - Pokazuje, że jesteśmy w stanie kontrolować swoje emocje - twierdzi Małgorzata Borychowska.

"Hotel" jest laureatem prestiżowej nagrody Guldbaggegalan, "szwedzkich Oscarów", dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej (Anna Bjelerud). Nominowany był także w czterech innych kategoriach: Najlepszy Aktor Drugoplanowy (David Dencik), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Mira Eklund) oraz Najlepszy Scenariusz (Lisa Langseth).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Ryszard Jaźwiński.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mat. pras., fbi, mp)

Czytaj także

Krzysztof Kieślowski drogowskazem i inspiracją w dzisiejszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:00
- Kieślowskiemu przyświecała myśl, by wszystko co tworzy było wiarygodne, bliskie życia. Już w pracy magisterskiej w 1969 roku pisał, że niedługo ludzie będą myśleć obrazem i montażem. I nie pomylił się - mówi Stanisław Zawiśliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka Ziemia", czyli mięsko, kotlet, mitologia i archetypy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 22:22
- "Matka Ziemia" to historia o inicjacji, która jest w każdym z nas. Kto przeszedł drogę od dzieciństwa do dorosłości ma tę historię w sobie - mówi gość audycji "Trójkowo, filmowo" Piotr Złotorowicz. Reżyser opowiada o swoim filmie "Matka Ziemia", który został nagrodzony na Festiwalu w Locarno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Korcz: zetknięcie z Janem Komasą to kapitalna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:38
- To była piękna przygoda, miałem rolę raczej trzecioplanową, trzy dni zdjęciowe, trzy większe sceny. Uderzający dla mnie był absolutny profesjonalizm zdarzenia, rozmach przedsięwzięcia, sposób, w jaki to było przygotowane - mówi Marcin Korcz, jeden z aktorów występujących w filmie "Miasto 44". Premiera obrazu 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animowana rozmowa z filozofem. Noam Chomsky kontra Michel Gondry

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 05:57
Obraz francuskiego twórcy - Michela Gondry'ego "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?" jest animowanym dokumentem. - Jest to najbardziej kreacyjny film, jaki możemy sobie wyobrazić, w którym z jednej strony mamy do czynienia z animacją, a z drugiej strony z czystą i bezpośrednią rejestracją dokumentalną - mówi Jakub Majmurek, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Almodóvar i Lars von Trier na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:45
Nadchodząca powoli jesień ma swoje dobre strony. Do kin trafiają nowe, warte uwagi propozycje filmowe. Takimi obrazami są choćby "Dzikie historie" braci Almodóvar i nowa wersja "Nimfomanki" Lars von Triera.
rozwiń zwiń