"Whiplash" i "Foxcatcher" do zobaczenia na American Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 14:55
- American Film Festival to głównie panorama niezależnego amerykańskiego kina młodych twórców, którego na co dzień nie można zobaczyć na ekranach - mówi Urszula Śniegowska, dyrektor artystyczna American Film Festival, który rozpoczyna się 21 października we Wrocławiu.
Audio
  • "Whiplash" i "Foxcatcher" do zobaczenia na American Film Festival (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Whiplash
Kadr z filmu "Whiplash"Foto: mat. prasowe

Filmem otwarcia festiwalu będzie zdobywca wszystkich najważniejszych nagród tegorocznego festiwalu Sundance, czyli "Whiplash" Damiena Chazelle'a. To historia perkusisty, który pod wpływem swojego demonicznego nauczyciela potrafi zajść bardzo daleko... "Konflikt pokoleń i postaw życiowych ucznia i mistrza odegrany jest tu w rytm porywającego jazzowego standardu" - czytamy w materiałach prasowych. Tytuł wymieniany jest jako jeden z faworytów przyszłorocznej rywalizacji oscarowej.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz " Trójkowo, filmowo" >>>

Na koniec American Film Festival goście będą mogli zobaczyć zwycięzki obraz z Cannes - "Foxcatcher", nagrodzony za najlepszą rezyserię. Ten film także opowiada o wpływie charyzmatycznej postaci na ucznia - w tym wypadku chodzi o sport, a konkretnie zapaśników, którzy wpadają w sferę wpływów milionera o nie do końca czystych zamiarach.

Piąta edycja American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-26 października i podobnie jak poprzednie edycje, będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Choć w polskich kinach dominuje kino amerykańskie, są to przede wszystkim komercyjne obrazy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia. Natomiast wiele dobrych i uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów w ogóle do Polski nie trafia. Festiwal chce odkrywać dla polskiej publiczności nowe nazwiska i zjawiska w kinie amerykańskim.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mat. promocyjne/fbi/mk)

Czytaj także

"Porwanie Michela Houellebecqa", czyli jak było naprawdę...

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:30
- Powstała komedia w tradycji najlepszych filmów Monty Pythona sprzed wielu lat. Sam Houellebecq zgodził się wystąpić w filmie w roli samego siebie - mówi w audycji "Do południa" Jakub Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła aktorska to stracony czas? David Mamet szokuje środowisko teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 20:11
Wielokrotnie nagradzany dramaturg, reżyser i wykładowca, napisał szczerą, łamiącą konwenanse książkę. "Prawda i fałsz" nie pozostawia suchej nitki na aktorskich tradycjach, zasadach i przyzwyczajeniach, w zamian oferując aktorom użyteczną wiedzę. - Dla mnie to była bomba mentalna - przyznaje aktor Redbad Klijnstra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Producent "Gwiezdnych wojen" i "Obcego" w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:28
Wieloletni szef legendarnej 20th Century Fox, Sanford Lieberson, producent takich hitów jak "Gwiezdne wojny" i "Obcy" 4 października zawita do Polski, aby spotkać się z widzami. O wizycie w audycji "Fajny film" opowiadała Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzikie historie" - przebój wyprodukowany przez Almodovara

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 14:03
- Jesień zapowiada się naprawdę komediowo, ale także na najwyższym artystycznym poziomie. Chodzi m.in. o film "Dzikie historie", który rozpoczął swoją karierę w Cannes - opowiada w audycji "Fajny film" Katarzyna Orysiak z Gutek Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lisbeth Salander twarzą Tofifest w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 14:55
Festiwal Tofifest odbywa się już po raz dwunasty. - W tym roku mamy ponad 150 tytułów i dodatkowo jeszcze Festiwal Audiowizje Tofifest - osobny festiwal muzyczny, 30 koncertów, specjalne warsztaty teledyskowe i wiele innych wydarzeń - opowiada jeden z organizatorów imprezy Jarosław Jaworski.
rozwiń zwiń