American Film Festival: niezależne oblicze amerykańskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:25
We Wrocławiu startuje 5. edycja American Film Festival. - Założeniem tego festiwalu jest prezentowanie filmów, które do Polski nie docierają. Pokazywanie innego obrazu amerykańskiego kina niż ten, który znamy dużych, mainstreamowych produkcji - mówi Roman Gutek.
Audio
  • American Film Festival: niezależne oblicze amerykańskiego kina (Fajny film/Trójka)
Orson Welles
Orson WellesFoto: Biblioteka Kongresu USA

W tym tygodniu w stolicy Dolnego Śląska pokazanych zostanie 70 filmów, wiele z nich po raz pierwszy w Polsce. - Fabuły, dokumenty, ale też klasyka, będzie między innymi retrospektywa filmów Orsona Wellesa - mówi Roman Gutek. - Poprzez prezentowanie klasyki amerykańskiej chcemy pokazywać, skąd wzięło się współczesne kino. Wiele filmów karmi się, cytuje czy przetwarza klasyczne obrazy - dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz " Trójkowo, filmowo" >>>

Mały jubileszu American Film Festival nie jest jedynym, jaki w tym roku świętują organizatorzy imprezy. - Niedawno minęło 20 lat od powstania Gutek Film, zakończyła się też 30. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który wymyśliłem w połowie lat 80. i którego przez osiem lat byłem szefem - wspomina gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Roman Guitek mówił również o filmie "Whiplash", który otworzy tegoroczną edycję AFF.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mk)

Czytaj także

Roman Gutek o Nowych Horyzontach: po raz pierwszy jurorzy i publiczność byli zgodni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 12:52
Szef festiwalu Nowe Horyzonty opowiedział w radiowej Trójce, dlaczego warto obejrzeć filmy, które zwyciężyły w konkursach podczas tego święta kina.
rozwiń zwiń