"Bo jestem stąd..." - poruszający film o tożsamości Warmiaków

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:46
- To głęboki, poruszający film, który pokazuje sytuacje bardzo trudne, ale myślę, że warto o nich wiedzieć i mówić - tak o filmie "Bo jestem stąd..." mówił dziennikarz Krzysztof Ziemiec.
Audio
  • "Bo jestem stąd..." - poruszający film o tożsamości Warmiaków (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Bo jestem stąd...
Kadr z filmu "Bo jestem stąd..."Foto: YouTube/Ryszard Wiencek

Reżyserem dokumentu "Bo jestem stąd..." jest Grzegorz Linkowski, ale pomysłodawcą filmu był właśnie Krzysztof Ziemiec.

- Kiedyś przeglądając prasę natrafiłem na informację o "męczennikach warmińskich". Zacząłem szperać w internecie i dowiedziałem się, że chodzi o ludzi, którzy zginęli śmiercią tragiczną w latach 30. i 40. -  tłumaczył gość Trójki. - To ludzie, którzy ponieśli śmierć dla wartości. Najpierw z rąk hitlerowców, a potem sowietów - dodał. Zaznaczył, że podejmując temat Warmii często zachwycamy się walorami turystycznymi, a nie zwracamy uwagi na to, jak tragiczne są losy mieszkańców tych ziem.

- Opowiadam o tych chwilach, które działy się 70 lat temu, czyli całkiem niedawno. To są kwestie, o których większość Polaków nie słyszała - stwierdził Krzysztof Ziemiec. - W filmie pełnię rolę filmowego narratora, składam puzzle z miejsc, wypowiedzi, które układają się w jedną, gorzką, ale prawdziwą całość - podkreślił.

Film "Bo jestem stąd..." zostanie wyemitowany w poniedziałek w TVP1 o godzinie 22.10.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Krzysztof Ziemiec (dziennikarz)
Data emisji: 23.02.2015

Godzina emisji: 10.45

mr/fbi

Czytaj także

"Na granicy"- filmowa sztuka ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 13:29
- Debiut Wojtka Kasperskiego pod roboczym tytułem "Na granicy" powstaje w ekstremalnych warunkach - opowiada operator Łukasz Żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Samby": odważyliśmy się sięgnąć po ikonę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 16:46
Poprzedni film Oliviera Nakache i Erica Toledano "Nietykalni" podbił światowe kina. - Po sukcesie pomyśleliśmy, że możemy sięgnąć po wymarzonych aktorów - przyznał w Trójce Toledano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Film "Joanna" porusza ludzkie, osobiste struny"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 02:03
- Warto walczyć o swoje. Film "Joanna" robiłam bardzo skromnie od samego początku i cały czas dążyłam do tego, by wyrazić emocje, oddać klimat Joanny i jej rodziny - mówi Aneta Kopacz.
rozwiń zwiń