Kino jak obrazy. Andrzej Wajda w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 13:15
- Z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy postanowiliśmy wspólnie z Muzeum Narodowym zorganizować przegląd jego filmów, od "Pokolenia" do "Tataraku" - mówi Natalia Chojna z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Audio
  • Natalia Chojna z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o przeglądzie twórczości Andrzeja Wajdy w kinie Muz (Fajny film/Trójka)
- Nawiązania do malarstwa w filmach Wajdy czasem są dosłowne, a czasem trzeba się bardziej wysilić, żeby je zauważyć - mówi Natalia Chojna (na zdjęciu Daniel Olbrychski w filmie Wesele)
- Nawiązania do malarstwa w filmach Wajdy czasem są dosłowne, a czasem trzeba się bardziej wysilić, żeby je zauważyć - mówi Natalia Chojna (na zdjęciu Daniel Olbrychski w filmie "Wesele")Foto: PAP/CAF

Przegląd odbędzie się Kinie Muz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Poświęcony będzie malarstwu w filmach Andrzeja Wajdy. Pokazom towarzyszyć będą wykłady i dyskusje. - Historycy filmu, ale również historycy sztuki będą analizować poszczególne tytuły pod kątem pokrewieństw z obrazami. Andrzej Wajda studiował malarstwo, to był jego pierwszy kierunek i te obrazy przekładał później na swoje filmy - tłumaczy gość Trójki.

Cykl ruszy w środę 24 lutego. Z audycji można dowiedzieć się, jak wygląda program tego wydarzenia, kto poprowadzi wykłady i gdzie można nabyć bilety.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Natalia Chojna (Polski Instytut Sztuki Filmowej)
Data emisji: 18.02.2016
Godzina emisji:
10.49

pg/fbi

Czytaj także

Andrzej Wajda odsłania tajemnicę kina dawnych czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 04:30
- Dawniej byliśmy jak trapeziści, którzy musieli wyrabiać różne fikołki, by powiedzieć coś ważnego - mówi reżyser. Spotkanie poświęcone Andrzejowi Wajdzie w związku z jego 88. urodzinami odbyło się w ramach cyklu "Dorwać mistrza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Rzeźniczak: Łódź jest dla mnie numerem jeden

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 23:30
- Moja rola w filmie nie jest największa, ale spędzenie ośmiu dni w takim towarzystwie to niesamowite doświadczenie - mówi Mateusz Rzeźniczak o pracy na planie filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki".
rozwiń zwiń