"Ostatni w Aleppo" - codzienne życie w strefie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:59
- To był nasz wspólny trzyletni wysiłek. Bardzo się cieszymy, że ta praca nie poszła na marne, a film jest doceniany na całym świecie - mówi Ali Al Ibrahim, współpracownik reżysera "Ostatnich w Aleppo", Firasa Fayyada.
Audio
  • Rozmowa na temat polskiej premiery filmu "Ostatni w Aleppo" (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Ostatni w Aleppo
Kadr z filmu "Ostatni w Aleppo" Foto: mat. promocyjne

- Najważniejsze, że ma przesłanie dla świata: pokazuje jak Syryjczycy codziennie cierpią, jak są narażeni na niebezpieczeństwa, na ciągłe bombardowania, to wielka tragedia - dodaje gość Trójki.

"Ostatni w Aleppo" to film, wobec którego ciężko pozostać obojętnym. Dokument poświęcony wojnie w Syrii opowiada o pracy i życiu Białych Hełmów - wolontariuszy Syryjskiej Obrony Cywilnej, którzy zajmują się poszukiwaniem osób uwięzionych w ruinach zbombardowanego miasta. Obraz pokazuje także ich życie prywatne, rodziny, codzienność naznaczoną życiem w cieniu konfliktu.

- My jesteśmy filmowcami, naszym zadaniem było przekazanie tego świadectwa z Syrii całemu światu - dodaje Ali Al Ibrahim. Film spotkał się z gorącym międzynarodowym przyjęciem, o czym świadczą nagrody, m.in. z festiwalu Sundance, czy Grand Prix na Docs Against Gravity.

Firas Fayyad to uznany syryjski reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła poświęcone tematyce wojny w Syrii i transformacji politycznych w świecie arabskim.

Film "Ostatni w Aleppo" można już zobaczyć w polskich kinach. A więcej na temat produkcji mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 6.07.2017
Godzina emisji: 10.21

ml/fbi

Czytaj także

Co zwiastuje obecna sytuacja w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 11:00
Konflikt w Syrii przyciąga uwagę całego świata. - Widzimy wojnę, którą niewielu ludzi na świecie rozumie. Ci, którzy ją rozumieją, wykorzystują ją niestety do swoich celów - powiedział na początku audycji Piotr Semka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UNHCR: prawie 0,5 mln Syryjczyków wróciło w tym roku do swych domów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 15:10
Prawie pół miliona Syryjczyków wróciło do swoich domów od początku roku - poinformował w piątek w Genewie Andrej Mahecić, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). - Jest to znamienny trend i znamienna liczba - podkreślił.
rozwiń zwiń