Czym zaskakuje tegoroczne Forum Kina Europejskiego Cinergia?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 10:40
– Akcja filmów dzieje się m.in. w Jakucji, Paragwaju czy Izraelu. Europa jest tutaj traktowana szerzej, jako pewne dziedzictwo – opowiada Łukasz Barczyk, przewodniczący festiwalowego jury. 
Audio
  • Relacja z 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (Fajny film/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ponsulak

Podczas tegorocznego wydarzenia, zaprezentowano 9 premier współczesnego kina europejskiego – Te filmy tworzą jednolitą mozaikę, a człowiek postrzegany jest w nich m.in. przez pryzmat cielesności, seksualności, rozpadu rodziny. Są one odzwierciedleniem bardzo specyficznego punktu widzenia rzeczywistości – ocenił juror.

Festiwalowe filmy oceniało jury w składzie: przewodniczący Łukasz Barczyk, Mikołaj Trzaska, Katarzyna Herman i Mikołaj Pokromski. Jak przyznał rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego jury było wyjątkowo bardzo zgodne.  – Obrady trwały bardzo krótko, trzy może pięć minut. Na festiwalach to się zdarza bardzo rzadko – podkreślił. 

Który obraz zachwycił jurorów? Jaki wpływ wywarła globalizacja na powstawanie filmów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Łukasz Barczyk (reżyser, juror 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia )
Data emisji: 30.11.2018
Godzina emisji: 10.18

kb/gs


Czytaj także

"Książę i dybuk", czyli historia Michała Waszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 11:00
18 maja zostaną wręczone nagrody 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Czy reprezentujący Polskę w konkursie głównym dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Książę i dybuk" ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy w sobie "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto"?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 11:00
Wakacyjny repertuar kin rządzi się swoimi prawami. Pojawiają się długo oczekiwane hity, uzupełniane przez mniej spektakularne, ale zdecydowanie rozrywkowe produkcje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do świata meksykańskich karteli narkotykowych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 11:00
Po trzech latach od premiery pierwszej części filmu "Sicario", przyszedł czas na kontynuację dobrze przyjętego thrillera. O czym opowiada najnowsza produkcja Stefano Sollimy? 
rozwiń zwiń