Kim władca Rosji był 20 lat temu? O "Świadkach Putina" Witalija Manskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:32
28 czerwca w naszych kinach pojawi się pełnometrażowy film "Świadkowie Putina", który – mimo że jest filmem dokumentalnym – wciąga widza jak rasowy thriller. 
Audio
  • Dokument o Władimirze Putinie od 28 czerwca w naszych kinach (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Świadkowie Putina w reżyserii Witalija Manskiego
Kadr z filmu "Świadkowie Putina" w reżyserii Witalija ManskiegoFoto: Docs Against Gravity

Reżyser obrazu – Witalij Manski – krytyk rosyjskiego systemu i emigrant, sławę zdobył w 2015 roku dokumentem "Pod opieką wiecznego słońca" demaskującym reżim panujący w Korei Północnej. Do stworzenia "Świadków Putina" wykorzystał archiwalne nagrania sprzed niemal dwóch dekad. Film zaskakująco opowiada o politycznych początkach obecnego prezydenta Rosji i wyjaśnia, co mogło sprawić, że Władimir Putin, 20 lat temu człowiek z zaledwie dwuprocentowym poparciem, dziś jest jednym z najpopularniejszych władców na świecie. Prowadzący audycję zdradza istotny epizod z życia reżysera, który pomógł mu w tak wielowymiarowym przedstawieniu historii Putina.

– W latach 90. Witalij Manski szefował działowi dokumentalnemu rosyjskiej telewizji i doradzał przyszłemu prezydentowi stworzenie właściwego wizerunku publicznego. Mógł obserwować codzienną aktywność Władimira Putina i rejestrować sytuacje, które dopiero po latach ujrzały światło dzienne – opowiada Ryszard Jaźwiński.

Jak wygląda, zazwyczaj owiana tajemnicą, bardziej prywatna strona Władimira Putina? Kto jeszcze z tuzów rosyjskiej polityki pojawi się w dokumencie Manskiego? Dowiedzą się tego Państwo, słuchając dołączonego nagrania, a także, wybierając się na seans.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 27.06.2019
Godzina emisji: 
10.26

kr/ml

Czytaj także

Złote Globy. Zaskakujące zwycięstwo "Bohemian Rapsody"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:55
– Niespodzianką jest nagroda za najlepszy film dramatyczny dla "Bohemian Rapsody". Nie dziwi wyróżnienie za rolę Freddiego Mercury'ego, które otrzymał Rami Malek, ale ten film nie był faworytem – komentował tegoroczne rozdanie nagród Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Rami Malek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 05:00
Aktorem wyróżnionym przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodą dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego" został Rami Malek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elton John i 80-lecie Blue Note

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 16:56
Na program audycji złożyły się dwa albumy: "Unity" Larry'ego Younga i "Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player" Eltona Johna.
rozwiń zwiń