Filmowy portret Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:50
Piotr Śliskowski, wybitny operator filmowy, ostatnio zakończył pracę nad "Piłsudskim" Michała Rosy. W oczekiwaniu na wrześniową premierę rozmawiamy o jego następnym projekcie – filmie "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego.
Audio
  • Rozmowa z operatorem filmowym Piotrem Śliskowskim (Fajny film/Trójka)
Fotografia Szmula Zygielbojma na poświęconej mu wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie
Fotografia Szmula Zygielbojma na poświęconej mu wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym w WarszawieFoto: Paweł Supernak/PAP

– "Śmierć Zygielbojma" to całkiem ciekawa historia i fajnie napisany scenariusz. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia brytyjskiego dziennikarza, który prowadzi śledztwo dotyczące śmierci Zygielbojma. Poprzez to, że ma kochankę, która też jest pochodzenia żydowskiego, zaczyna interesować się tym tematem i wdraża się w niego tak głęboko, aż dociera do pewnych informacji, które nie były wtedy Brytyjczykom znane – opowiada Michał Rosa.

– Pewne rzeczy będę chciał zrobić sam, przy niektórych będę współpracował z operatorem kamery. Mam nadzieję, że osiągniemy pewne zróżnicowanie energii. Jest tam dużo retrospekcji, film będzie się zmieniał plastycznie – dodaje zapytany o swoje plany dotyczące realizacji obrazu.

Szmul Zygielbojm nie jest postacią fikcyjną. Urodzony w 1895 roku w Warszawie polityk Bundu, sekretarz generalny Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych oraz redaktor pisma "Arbeter Fragen", w 1942 roku został odesłany do Londynu, by działać tam jako członek Rady Narodowej RP. Natomiast nie zdążył do Anglii ściągnąć swojej rodziny – żony i dzieci, którzy potem zginęli w getcie. Po tych wydarzeniach misją Zygielbojma stało się odkrycie przed światem tragedii Holocaustu. 

Jakie jeszcze kraje włączą się w tworzenie filmu? Kiedy możemy spodziewać się premiery? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Piotr Śliskowski (operator filmowy)
Data emisji: 1.07.2019
Godzina emisji: 10.45

kr/mk

Czytaj także

Złote Globy. Zaskakujące zwycięstwo "Bohemian Rapsody"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:55
– Niespodzianką jest nagroda za najlepszy film dramatyczny dla "Bohemian Rapsody". Nie dziwi wyróżnienie za rolę Freddiego Mercury'ego, które otrzymał Rami Malek, ale ten film nie był faworytem – komentował tegoroczne rozdanie nagród Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Rami Malek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 05:00
Aktorem wyróżnionym przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodą dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego" został Rami Malek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elton John i 80-lecie Blue Note

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 16:56
Na program audycji złożyły się dwa albumy: "Unity" Larry'ego Younga i "Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player" Eltona Johna.
rozwiń zwiń