X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filmowy portret Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:50
Piotr Śliskowski, wybitny operator filmowy, ostatnio zakończył pracę nad "Piłsudskim" Michała Rosy. W oczekiwaniu na wrześniową premierę rozmawiamy o jego następnym projekcie – filmie "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego.
Audio
  • Rozmowa z operatorem filmowym Piotrem Śliskowskim (Fajny film/Trójka)
Fotografia Szmula Zygielbojma na poświęconej mu wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie
Fotografia Szmula Zygielbojma na poświęconej mu wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym w WarszawieFoto: Paweł Supernak/PAP

– "Śmierć Zygielbojma" to całkiem ciekawa historia i fajnie napisany scenariusz. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia brytyjskiego dziennikarza, który prowadzi śledztwo dotyczące śmierci Zygielbojma. Poprzez to, że ma kochankę, która też jest pochodzenia żydowskiego, zaczyna interesować się tym tematem i wdraża się w niego tak głęboko, aż dociera do pewnych informacji, które nie były wtedy Brytyjczykom znane – opowiada Michał Rosa.

– Pewne rzeczy będę chciał zrobić sam, przy niektórych będę współpracował z operatorem kamery. Mam nadzieję, że osiągniemy pewne zróżnicowanie energii. Jest tam dużo retrospekcji, film będzie się zmieniał plastycznie – dodaje zapytany o swoje plany dotyczące realizacji obrazu.

Szmul Zygielbojm nie jest postacią fikcyjną. Urodzony w 1895 roku w Warszawie polityk Bundu, sekretarz generalny Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych oraz redaktor pisma "Arbeter Fragen", w 1942 roku został odesłany do Londynu, by działać tam jako członek Rady Narodowej RP. Natomiast nie zdążył do Anglii ściągnąć swojej rodziny – żony i dzieci, którzy potem zginęli w getcie. Po tych wydarzeniach misją Zygielbojma stało się odkrycie przed światem tragedii Holocaustu. 

Jakie jeszcze kraje włączą się w tworzenie filmu? Kiedy możemy spodziewać się premiery? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Piotr Śliskowski (operator filmowy)
Data emisji: 1.07.2019
Godzina emisji: 10.45

kr/mk

Czytaj także

Złote Globy. Zaskakujące zwycięstwo "Bohemian Rapsody"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:55
– Niespodzianką jest nagroda za najlepszy film dramatyczny dla "Bohemian Rapsody". Nie dziwi wyróżnienie za rolę Freddiego Mercury'ego, które otrzymał Rami Malek, ale ten film nie był faworytem – komentował tegoroczne rozdanie nagród Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Rami Malek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 05:00
Aktorem wyróżnionym przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodą dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego" został Rami Malek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elton John i 80-lecie Blue Note

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 16:56
Na program audycji złożyły się dwa albumy: "Unity" Larry'ego Younga i "Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player" Eltona Johna.
rozwiń zwiń