Po seansie "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 10:28
W tym wydaniu audycji Ryszard Jaźwiński opowie o filmie, o którym wielu już mówiło i pisało, ale który niewielu miało okazję zobaczyć.
Audio
  • "Mowa ptaków" po premierze interesuje jeszcze bardziej (Fajny Film/Trójka)
Kadr z filmu Mowa ptaków w reż. Xaverego Żuławskiego
Kadr z filmu "Mowa ptaków" w reż. Xaverego ŻuławskiegoFoto: MFF Nowe Horyzonty/Mat. pras.

Tym filmem jest oczywiście " Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego. Obraz wyświetlano już w końcówce Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie wzbudził kontrowersje na długo przed pierwszą projekcją.

– To film z wielu powodów wyróżniający się wśród polskich produkcji ostatniego sezonu. Xawery Żuławski trzymając się wiernie dialogów napisanych przez ojca, a one są niezmiernie ważne, bo wciągają widza w odrębną, intelektualną, a przy okazji też bardzo zabawną rozgrywkę z autorem, pozwolił sobie na wolność realizacyjną. Efekt jest bardzo interesujący – ocenia autor audycji.

Kto, oprócz Xawerego Żuławskiego, odpowiada za wyjątkową warstwę wizualną i dźwiękową "Mowy ptaków"? Czy po obejrzeniu filmu przez szerszą, niefestiwalową publiczność możemy spodziewać się się jeszcze gorętszych dyskusji?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 8.08.2019
Godzina emisji: 10.22

kr

Czytaj także

Xawery Żuławski wierny mowie ptaków i dialogom ojca

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 10:47
Po gorących dyskusjach ogłoszono listę filmów finalnie dopuszczonych do konkursu głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mowa ptaków", "Piłsudski" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 17:00
Oczekujemy na premierę "Piłsudskiego" Michała Rosy oraz "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego. Ryszard Jaźwiński rozmawiał z drugim z wymienionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. MFF Nowe Horyzonty. "Demokracja zabija kino artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:23
W "Kulturalnej Jedynce" o pełnometrażowej fabule "Mowa ptaków", która będzie przedstawiana na festiwalu Nowe Horyzonty. Reżyser filmu Xawery Żuławski opowiedział, jak to jest zrobić film oparty na scenariuszu własnego ojca i jaką siłę "przebicia" ma kino artystyczne. 
rozwiń zwiń