Arkadiusz Gołębiewski: chcemy pokazywać wielość polskich dróg do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:48
W miniony weekend zakończył się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie jest to jednak koniec festiwalowych emocji dla kinomanów w tym mieście – 26 września rozpoczyna się tam Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Audio
  • Rozpoczyna się XI FNNM w Gdyni (Fajny film/Trójka)
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNWFoto: mat. prasowe

IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

– Stało się już tradycją, że zaraz po zakończeniu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przyjeżdżamy do Gdyni z naszymi filmami. Wstęp na naszą imprezę zawsze był wolny. Od początku staraliśmy się, by oprócz filmów pojawiały się także inne wydarzenia kulturalne. Tak jest i w tym roku – centrum życia festiwalu jest plac Grunwaldzki, gdzie zobaczymy spektakle kulturalne, koncerty, pokazy mody i wiele innych wydarzeń, które proponujemy widzom – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNW.

– Odkąd jesteśmy w Gdyni, ważną częścią festiwalu jest Projekt Młodzi dla Historii. Tegoroczną nowością jest otwarcie się na filmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Pokazujemy te filmy nie tylko jako dopełnienie. W tym roku po raz pierwszy odbywa się międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych – dodaje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Na FNNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku FNNW odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy Środkowo-Wschodniej czy wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski. Wnoszą oni do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.

Przy FNNW powstał, wyjątkowy w skali całego kraju, Projekt Młodzi dla Historii, skierowany do młodzieży. Filmy ludzi młodych, sztuki teatralne oraz stylizacje modowe towarzyszą projekcjom profesjonalistów i są okazją do wzajemnych inspiracji. Młodzież może brać udział w warsztatach filmowych, teatralnych i charakteryzatorskich. Zawsze czekają na nich uznani filmowcy i twórcy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ważnym punktem FNNW są spotkania branżowe – seminaria czy Pitching Forum. To publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci)
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji: 10.44

mat. promocyjne/ml/kr

Czytaj także

Co warto zobaczyć podczas Wiosny Filmów?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 11:00
Do 22 kwietnia w dwóch warszawskich kinach zaplanowane są projekcje filmów biorących udział w 24. Festiwalu Wiosna Filmów. Dyrektor imprezy opowiedział o tegorocznej edycji w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 12:16
Od 17 do 22 września w Gdyni trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Jakie nowości w tym roku czekają na widzów i miłośników polskiego kina? O tym co warto zobaczyć, opowiedział w Trójce Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje "Kino na Granicy". Co zobaczymy na tegorocznej edycji festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:11
Rozpoczyna się właśnie 21. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Czego możemy spodziewać się na tegorocznej edycji tej imprezy?
rozwiń zwiń