"Mój kraj taki piękny" – krótki film o podzielonej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:50
– Zawsze chciałem zrobić film o czymś, co mnie niepokoi. Zjawisko nacjonalizmu jest właśnie czymś takim – mówił Grzegorz Paprzycki, reżyser krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Mój kraj taki piękny".
Audio
  • "Mój kraj taki piękny" Grzegorza Paprzyckiego. Rozmowa z reżyserem (Fajny film/Trójka)
Fotos z filmu Mój kraj taki piękny Grzegorza Paprzyckiego
Fotos z filmu "Mój kraj taki piękny" Grzegorza PaprzyckiegoFoto: mat. promocyjne

Trwający zaledwie pół godziny "Mój kraj taki piękny" Grzegorza Paprzyckiego docenili organizatorzy festiwalu "Przeźrocza" w Bydgoszczy. Wcześnie zdobył już Złotego Lajkonika w konkursie polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.

– Ten film jest bardziej o podzielonej Polsce. Ogólną przestrzenią jest walka dwóch stron, czyli lewicy i skrajnej prawicy w postaci narodowców. Metraż był pewnym ograniczeniem. Na etapie montażu zrezygnowaliśmy z portretowania pojedynczych bohaterów i zdecydowaliśmy się na bohatera zbiorowego. Portretowaliśmy zbiorowość, która bierze udział w marszach nacjonalistów w Polsce. Wydaje nam się, że udało nam się wejść w te środowiska trochę głębiej, po jednej i po drugiej stronie – opowiadał reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Czy film pozostawia pole do dialogu pomiędzy zwaśnionymi stronami? W jakiej, według artysty, kondycji jest współczesne kino społeczne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Grzegorz Paprzycki (reżyser, twórca filmu "Mój kraj taki piękny")
Data emisji: 30.09.2019
Godzina emisji: 10.43

mat. promocyjne/kr/mk

Czytaj także

Co warto zobaczyć podczas Wiosny Filmów?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 11:00
Do 22 kwietnia w dwóch warszawskich kinach zaplanowane są projekcje filmów biorących udział w 24. Festiwalu Wiosna Filmów. Dyrektor imprezy opowiedział o tegorocznej edycji w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 12:16
Od 17 do 22 września w Gdyni trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Jakie nowości w tym roku czekają na widzów i miłośników polskiego kina? O tym co warto zobaczyć, opowiedział w Trójce Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje "Kino na Granicy". Co zobaczymy na tegorocznej edycji festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:11
Rozpoczyna się właśnie 21. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Czego możemy spodziewać się na tegorocznej edycji tej imprezy?
rozwiń zwiń