"Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" laureatem All About Freedom Festival

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 10:50
– Nie wiem nic o Macedonii, ale kiedy oglądałam ten film, było trochę tak, jakbym oglądała film o Polsce – tak dramat "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" oceniła pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska.
Audio
  • M. Grzebałkowska o filmie "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" (Fajny Film/Trójka)
Kadr z filmu Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia Teony Strugar Mitevskiej
Kadr z filmu "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" Teony Strugar MitevskiejFoto: mat. promocyjne

Film macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej został laureatem 13. edycji All About Freedom Festival w Gdańsku. Magdalenę Grzebałkowską, która podczas festiwalu pełniła rolę członka jury, urzekł nie tylko sposób ukazania licznych podobieństw łączących nasze i macedońskie społeczeństwo, ale także wielowymiarowość tytułowej bohaterki.

– Losy Petrunii i jej zmagania z patriarchatem, który jest dookoła, są bardzo zbliżone do tego, co dzieje się teraz w Polsce. Bohaterka nie jest kobietą, którą lubi się od razu. Na początku denerwuje swoją "rozlazłością" i niechęcią do wszystkiego. A jednak jej charakter i zawziętość jest niesamowita, co sprawia, że trzyma się za nią kciuki – opowiadała pisarka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Jakie wydarzenia zainspirowały scenariusz filmu "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" ? Które, oprócz już wymienionego, z filmów zaprezentowanych na festiwalu poleca nasza rozmówczyni? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Magdalena Grzebałkowska (pisarka, reporterka, jurorka 13. edycji All About Freedom Festival w Gdańsku)
Data emisji: 28.10.2019 
Godzina emisji: 10.44

kr/gs

Czytaj także

Agnieszka Holland: emocje wywołują empatię

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:00
Najnowszy film Agnieszki Holland "Obywatel Jones" zadebiutował już w lutym tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W Polsce po raz pierwszy pokazano go na festiwalu w Gdyni, skąd wyjechał z najważniejszą nagrodą – Złotymi Lwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
W miniony poniedziałek pożegnaliśmy Jana Kobuszewskiego. W dniu pogrzebu kochanego przez Polaków aktora dotarła do nas kolejna smutna wiadomość – zmarł reżyser Janusz Kondratiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń