Bogactwo chińskiej kultury na małym ekranie. Premiera internetowa "Shadow" Zhanga Yimou

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 10:55
– Zhang Yimou potrafi stworzyć niezwykły klimat, który zawsze jest zachwycający wizualnie, a w "Shadow" wspiął się na wyżyny – mówiła w Trójce Aleksandra Ziółkowska z M2 Films. Najnowszy film twórcy słynnego "Domu latających sztyletów" od 24 kwietnia można oglądać na platformie VOD.
Audio
  • Dramat historyczny mistrza chińskiego kina premierowo na platformie VOD (Fajny film/Trójka)
Shadow reż. Zhang Yimou
"Shadow" reż. Zhang YimouFoto: mat. promocyjne

Akcja filmu rozgrywa się w II wieku n.e. w Królestwie Pei. Legendarny dowódca staje do walki o odzyskanie pradawnej stolicy swego królestwa z rąk wroga. Gdy zostaje ranny, ukrywa się przed wzrokiem świata, snując plan zemsty, a jego miejsce w przestrzeni publicznej zajmuje sobowtór. Skrywane pragnienia, imponujące bronie, strategiczne bitwy, zmieniające się alianse. 

– W 2018 roku Zhang Yimou otrzymał nagrodę za całokształt swojej twórczości na festiwalu w Wenecji. Jego dyrektor Alberto Barbera mówił, że Zhang Yimou jest nie tylko jednym z najważniejszych reżyserów współczesnego kina, ale też ma on szczególny dar tworzenia eklektycznych filmów, które są produktem ewolucji języka filmowego i szczególnego talentu do przekładania bogactwa chińskiej kultury na niepowtarzalną estetykę – opowiadała Aleksandra Ziółkowska – "Shadow" to i dramat i film przygodowy i film kostiumowy. Ogromną rolę odgrywają kostiumy, scenografia. Zhang Yimou jest absolutnym mistrzem, jeżeli chodzi o stworzenie tego egzotycznego nastroju – opisuje.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Aleksandra Ziółkowska (M2 Films)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 10.45

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Agnieszka Holland: emocje wywołują empatię

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:00
Najnowszy film Agnieszki Holland "Obywatel Jones" zadebiutował już w lutym tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W Polsce po raz pierwszy pokazano go na festiwalu w Gdyni, skąd wyjechał z najważniejszą nagrodą – Złotymi Lwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:55
– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
rozwiń zwiń