"Masterclass – Szkoła Filmowania". Co przyszły filmowiec powinien wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:55
Czas izolacji to dobry moment na zdobywanie wiedzy, także w zakresie warsztatu filmowego, a tę można czerpać od najlepszych i to online. – Wystarczy mieć narzędzie, próbować, mieć odwagę, być czujnym na przypadek i kreatywnym – zachęca przyszłych młodych filmowców Przemysław Chruścielewski – montażysta, autor scenariuszy, a także jeden z wykładowców programu "Masterclass – Szkoła Filmowania".
Audio
  • Warsztaty online dla młodych adeptów sztuki filmowej (Fajny Film/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anna Kepa

Jak czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia FILMFORUM, "Masterclass – Szkoła Filmowania" to "program edukacji filmowej skierowany do młodzieży w wieku 16 – 21 lat. W ramach projektu odbywa się cykl warsztatów i ćwiczeń praktycznych z poszczególnych dziedzin filmowych (scenariusz, reżyseria, organizacja produkcji, realizacja obrazu, realizacja dźwięku, montaż).

Celem warsztatów jest nauczenie uczestników świadomego odbioru dzieła filmowego. Najważniejszym elementem projektu jest cykl szkoleń praktycznych z poszczególnych dziedzin filmowych (scenariusz, reżyseria, organizacja produkcji, realizacja obrazu, montaż), podczas których młodzież – bazując na profesjonalnym zapleczu technicznym i sprzętowym – tworzy pod okiem profesjonalistów swoje pierwsze filmy krótkometrażowe.

– W świadomości młodych ludzi, jeszcze amatorów istnieje przekonanie, że żeby stworzyć film, trzeba mieć niezwykłą, tajemną wiedzę i tajemne umiejętności . Okazuje się, że każdy może tworzyć i to na takim poziomie, którym będzie komunikował się z widzami na całym świecie. Do tego też zachęcałem. Oczywiście wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem, natomiast wszystkie próby są cenne. Najczęściej odpowiadałem na pytania: tak, możesz to zrobić – mówi Przemysław Chruścielewski, dla którego to już trzeci rok współpracy ze stowarzyszeniem FILMFORUM.

Oprócz ...w roli "wirtualnych wykładowców" pojawili się m.in. operator filmowy Arkadiusz Tomiak, filmoznawca Michał Oleszczyk oraz Magdalena Kamińska, producentka obrazów takich jak "Baby Bump" w reżyserii Kuby Czekaja czy "Wilkołak" Adriana Panka. Do warsztatów ich autorstwa można powrócił w dowolnym momencie – wszystkie są dostępne w sieci.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Przemysław Chruścielewski (montażysta filmowy, montarzysta form audiowizualnych scenarzysta)
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 10.44

kr/filmforum.pl

Czytaj także

Bogactwo chińskiej kultury na małym ekranie. Premiera internetowa "Shadow" Zhanga Yimou

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 10:55
– Zhang Yimou potrafi stworzyć niezwykły klimat, który zawsze jest zachwycający wizualnie, a w "Shadow" wspiął się na wyżyny – mówiła w Trójce Aleksandra Ziółkowska z M2 Films. Najnowszy film twórcy słynnego "Domu latających sztyletów" od 24 kwietnia można oglądać na platformie VOD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Odrestaurowane perełki przedwojennego kina w Ninatece

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:55
"Ada to nie wypada", "Dwie Joasie", "Dziewczyna szuka miłości" – te i kilkanaście innych przebojów przedwojennego polskiego kina możemy od kilku dni oglądać na platformie Ninateka.pl w ramach cyklu "Filmy, które kochamy". Wszystkie z nich są dostępne nieodpłatnie i w najlepszej cyfrowej jakości obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja mała Zoe" – bardzo autorskie kino o sile matczynej miłości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 10:55
– "Moja mała Zoe" pozostawia nas z bardzo aktualnymi pytaniami – mówiła w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Aleksandra Ziółkowska z M2 Films. Dramat w reżyserii Julie Delphy (która jest również odtwórczynią jednej z głównych ról), można oglądać w internecie od czwartku 21 maja.
rozwiń zwiń