60. Krakowski Festiwal Filmowy. Dokument o wielorybach i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:00
31 maja rozpoczęła się jubileuszowa 60. odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie projekcje filmów i spotkania odbędą się wirtualnie. To tu swoją polską premierę będzie miał najnowszy film Macieja Cuske pt. "Wieloryb z Lorino".
Audio
  • "Wieloryb z Lorino" – marzenie o wielorybach i końcu świata (Fajny film/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/pixabay

Film opowiada o mieszkańcach syberyjskich rubieży, gdzie ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący w Lorino traktują te wymierające zwierzęta użytkowo. Rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach.

Skąd zainteresowanie reżysera akurat Półwyspem Czukockim i tematem polowań na wieloryby?  Zawsze pociągała mnie Rosja, w szczególności krainy syberyjskie. Również wieloryby są stworzeniami, które od zawsze mnie fascynowały. Można powiedzieć, ze w tym filmie połączyły się dwie moje pasje  mówi reżyser filmu.

Godzinny dokument powstawał kilka lat. Twórcy nosili ze sobą wielką, ciężką kamerę, by nagrać obraz w 4K To graniczny obszar Rosji, do którego trudno się dostać. Na miejscu nie opuszczał nas "ogon" w postaci patrolu rosyjskich służb. Nieraz probowano nam przeszkodzić, ale w takich momentach pomagała rozmowa. Wyjaśniałem, że robię dokument o tym miejscu i ludziach, którzy tu żyją, musieliśmy przełamać lody  wspomina filmowiec.

W ramach KFF zaplanowano trzy pokazy dokumentu. Po premierze odbyło się wirtualne spotkanie z reżyserem.  Jestem ciekawy reakcji ludzi, jednocześnie będzie brakowało mi ich reakcji na żywo. Ich emocje to najsilniejsze przeżycie, największa nagroda i motywacja do pracy nad następnym filmem  dodaje Maciej Cuske.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Cuske (reżyser)
Data emisji: 1.06.2020
Godzina emisji: 10.45

ac/mk

Czytaj także

Bogactwo chińskiej kultury na małym ekranie. Premiera internetowa "Shadow" Zhanga Yimou

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 10:55
– Zhang Yimou potrafi stworzyć niezwykły klimat, który zawsze jest zachwycający wizualnie, a w "Shadow" wspiął się na wyżyny – mówiła w Trójce Aleksandra Ziółkowska z M2 Films. Najnowszy film twórcy słynnego "Domu latających sztyletów" od 24 kwietnia można oglądać na platformie VOD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Odrestaurowane perełki przedwojennego kina w Ninatece

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:55
"Ada to nie wypada", "Dwie Joasie", "Dziewczyna szuka miłości" – te i kilkanaście innych przebojów przedwojennego polskiego kina możemy od kilku dni oglądać na platformie Ninateka.pl w ramach cyklu "Filmy, które kochamy". Wszystkie z nich są dostępne nieodpłatnie i w najlepszej cyfrowej jakości obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja mała Zoe" – bardzo autorskie kino o sile matczynej miłości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 10:55
– "Moja mała Zoe" pozostawia nas z bardzo aktualnymi pytaniami – mówiła w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Aleksandra Ziółkowska z M2 Films. Dramat w reżyserii Julie Delphy (która jest również odtwórczynią jednej z głównych ról), można oglądać w internecie od czwartku 21 maja.
rozwiń zwiń