Michaël Dudok de Wit i historia "Czerwonego żółwia"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 10:52
– Cała ta historia rozpoczęła się od listu-niespodzianki, który pewnego dnia otrzymałem od Studio Ghibli w Tokio. Przeczytałem w nim, że bardzo chętnie rozpoczęliby współpracę ze mną, jeżeli miałbym pomysł na film pełnometrażowy. Oczywiście, moja reakcja była natychmiastowa – mówił holenderski twórca i reżyser animacji Michaël Dudok de Wit o genezie nominowanego do Oskara "Czerwonego żółwia".
Kadr z animacji Czerwony żółw
Kadr z animacji "Czerwony żółw"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:01 2020_06_29 10_45_46_PR3_Fajny_Film.mp3 "Czerwony żółw" – historia jednej z najlepszych animacji ostatnich lat (Fajny Film/Trójka)

Tonącego mężczyznę wyrzuca na brzeg ogromna fala. Wokół ani śladu ludzi, tylko cisza, morze i plaża. Mimo otaczającego go piękna, rozbitek postanawia wydostać się z wyspy: buduje tratwę i wyrusza na pełne morze. Niestety, ktoś lub coś uniemożliwia mu ucieczkę. Zdesperowany i zmęczony mężczyzna codziennie od nowa próbuje zbudować coraz lepszą tratwę, jednak za każdym razem ponosi porażkę. Dlaczego ogromny czerwony żółw nie pozwala rozbitkowi uciec z wyspy? Co stanie się, gdy człowiek skonfrontuje się z pięknym olbrzymem? Niebawem okaże się, że rajska wyspa skrywa niezwykłą tajemnicę.

Kadr z animacji "Czerwony żółw" Foto: mat. promocyjne Kadr z animacji "Czerwony żółw" Foto: mat. promocyjne

Z jakiej fantazji zrodził się tytułowy "Czerwony żółw"? – Tak naprawdę w pierwszej wersji historii nie było żółwia, natomiast wiedziałem, że musi pojawić się jakiś stwór i nie chciałem, żeby był to rekin. Chciałem, żeby to była jakieś bardzo specyficzne zwierzę, które wniesie ze sobą coś szczególnego – zdradza twórca. – W żółwiach jest coś bardzo poruszającego. Są to stworzenia długowieczne, też starożytne. Pływają samotnie, zanurzają się w nieskończone głębiny i potrafią wypływać nawet na rok czy dłużej. Nie są agresywne, nie zabijają ludzi. Jest w tym wszystkim coś bardzo poruszającego. Kiedy przyszedł mi do głowy żółw, wiedziałem, że to jest to – wspomina.

Czerwony żółw (2016) zwiastun PL, film dostępny na VOD i DVD/GutekFilm

Dla kogo powstał obraz? – Chciałem, by był to film uniwersalny. Zrozumiały w różnych kulturach. Nie jest to typowy film dla dzieci, jest bardzo subtelny. Nie jest to typowy kalifornijski film – mówił Michaël Dudok de Wit w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Michaël Dudok de Wit (holenderski twórca animacji, reżyser i ilustrator)
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 10.45

kr/ mat. prasowe/gs

Czytaj także

"Masterclass – Szkoła Filmowania". Co przyszły filmowiec powinien wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:55
Czas izolacji to dobry moment na zdobywanie wiedzy, także w zakresie warsztatu filmowego, a tę można czerpać od najlepszych i to online. – Wystarczy mieć narzędzie, próbować, mieć odwagę, być czujnym na przypadek i kreatywnym – zachęca przyszłych młodych filmowców Przemysław Chruścielewski – montażysta, autor scenariuszy, a także jeden z wykładowców programu "Masterclass – Szkoła Filmowania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. Krakowski Festiwal Filmowy. Dokument o wielorybach i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:00
31 maja rozpoczęła się jubileuszowa 60. odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie projekcje filmów i spotkania odbędą się wirtualnie. To tu swoją polską premierę będzie miał najnowszy film Macieja Cuske pt. "Wieloryb z Lorino".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dalej jest dzień". Filmowa refleksja do współczesnych realiów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:34
Do 7 czerwca potrwa wyjątkowa, jubileuszowa odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki temu, że w tym roku odbywa się wirtualnie, mamy szansę uczestniczyć w nim z każdego zakątka Polski. 
rozwiń zwiń