"Ojciec" – satyra rodzinna pełna absurdów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 10:52
– "Ojciec" to tragikomedia, są w niej poruszane tematy śmierci, relacji z rodzicami, ale jest to podane w dość lekkim sosie – opisuje zwycięzcę ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach Maciej Zabojszcz z Aurora Films. Najnowszy obraz Kristiny Grozevej i Petara Valchanova będzie można oglądać w polskich kinach od piątku 17 lipca.
Kadr z filmu Ojciec w reżyserii Kristiny Grozevej i Petara Valchanova
Kadr z filmu "Ojciec" w reżyserii Kristiny Grozevej i Petara ValchanovaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:32 2020_07_16-10-42-16_Fajny_film.mp3 "Ojciec", czyli dlaczego warto zwracać uwagę na bułgarskie kino (Fajny Film/Trójka)

 

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża, Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się, gdy syn – mimo jego próśb – nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami. Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony, zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten natomiast jest przekonany, że zmarła żona próbuje się z nim skontaktować zza grobu.

– Duet Kristiny Grozevej i Petara Valchanova to najbardziej znani twórcy bułgarscy w XXI wieku. Ich poprzednie filmy "Sława" czy "Lekcja" zdobywały mnóstwo nagród na festiwalach na całym świecie – zachęca Maciej Zabojszcz.

Ojciec - polski zwiastun (premiera kinowa 20 marca 2020)/AuroraFilmsPl

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Zabojszcz (Aurora Films)
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 10.42

mat. prasowe/kr/mk

Czytaj także

Ciepły, rozgrzewający "Smak pho"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:52
– Filmów na temat Wietnamczyków mieszkających w Warszawie jest bardzo mało, a widzowi są ciekawi tego tematu – mówiła w Trójce Jagoda Murczyńska, organizatorka Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Jednym z nich jest "Smak pho", który możemy oglądać na dużych ekranach od piątku 3 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla dorosłych i dla dzieci – "Czworo dzieci i Coś"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:52
"Czworo dzieci i Coś" Andy'ego De Emmony'ego to premiera kinowa ostatniego tygodnia, która ma szansę zainteresować widzów w różnym wieku. Akcja brytyjskiego filmu fantasy rozgrywa się właśnie latem, w czasie wakacji. – Myślę, że wielu rodzicom ten film też się spodoba – mówi Izabela Wierzbińska z Best Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"#tuiteraz" – historia pewnej internetowej znajomości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:52
– Jest śmiesznie, jest czule, jest trochę nostalgicznie, jest też pięknie, bo mamy do czynienia z dwoma światami – mówiła w Trójce Izabela Wierzbińska z Best Film o przewrotnej komedii romantycznej Erica Lartigau "#tuiteraz".
rozwiń zwiń