Mateusz Więcławek: rola księdza Ziei mnie zaskoczyła

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:55
Swoją przygodę z aktorstwem Mateusz Więcławek zaczynał jeszcze jako nastolatek. Po debiucie zaczął dostawać mnóstwo propozycji mniejszych i większych ról. W piątek miała miejsce premiera filmu "Zieja", w której nasz gość wystąpił w roli tytułowej.
Kadr z filmu Zieja w reżyserii Roberta Glińskiego
Kadr z filmu "Zieja" w reżyserii Roberta GlińskiegoFoto: mat. promocyjne

– Propozycję zagrania w filmie Roberta Glińskiego przyjąłem z radością. Uważam to za wyraz zaufania z jego strony. Gdy ostatnio z nim rozmawiałem, mówił, że jego nowe dzieło nie będzie filmem o nowych ludziach. Tymczasem, pojawiła się propozycja zagrania w filmie "Zieja" – mówi Mateusz Więcławek.

Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.

Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł.

Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych.

Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

Posłuchaj
05:09 PR3_MPLS 2020_09_03-10-47-58.mp3 Mateusz Więckiewicz o roli w filmie "Zieja" (Fajny film/Trójka)

 

– Mam ostatnio wrażenie, że mam tendencję do grania w filmach kostiumowych, ale dla aktora to ciekawsza opcja, niż odgrywanie czasów współczesnych. Ta historia jest jednak bardzo aktualna. Uznałem, że muszę się przygotować do tej roli. Przeczytałem książkę Ziei, gdzie dużo wspominał on swoje dzieciństwo. To był dla mnie punkt odniesienia. Dotarłem też do oryginalnych zapisków księdza Ziei. Poza tym słuchałem nagrań jego wypowiedzi. Miał naprawdę szczególną energię – dodaje młody aktor.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Mateusz Więcławek (aktor)
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 10.48

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 10:49
– Filmowcy dzielą się na tych, którzy grzebią w tym, co znają i na tych, którzy rzucają się na coś zupełnie im obcego. Ja należę do tych drugich. Tak wyglądała moja historia z "Miejskimi kowbojami" – mówił w Trójce reżyser Paweł Ziemilski. Krótkometrażowy film dokumentalny można obejrzeć w czwartek 13 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pojedynek na głosy", czyli terapia piosenką

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:49
Od soboty 21 sierpnia, w polskich kinach pojawi się "Pojedynek na głosy". Film Petera Cattaneo wydaje się być znakomitą propozycją dla wszystkich, którzy mają ochotę wybrać się na dobrą komedię na koniec wakacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń