Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
Kadr z filmu Pan T.
Kadr z filmu "Pan T."Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
07:09 2020_09_15-10-43-50_Fajny_film.mp3 Festiwal OFF Camera 2020. Święto młodych filmowców po raz 13. (Fajny film/Trójka)

 

Frekwencja na seansach spod znaku "drive-in cinema" mile zaskoczyła organizatorów – na parkingu przy Stadionie Miejskim im. H. Reymana w Krakowie w każdym dniu pojawia się około sto pojazdów. – Tak w tym roku wygląda kino niezależne. Teraz tradycyjne pokazy to wyłącznie kino samochodowe, z uwzględnieniem reżimu sanitarnego – mówi Alicja Myśliwiec.

13. Mastercard OFF Camera – MY SIĘ KINA NIE BOIMY Aż 15 festiwalowych dni i nowa formuła - kino z całego świata,...

Opublikowany przez Off Camera Środa, 19 sierpnia 2020

W programie festiwalu pojawiły się m.in."Kursk" Thomasa Vinterberga, "Mój piękny syn" Felixa von Groeningena czy "Dinner In America" Adama Rehmeiera. Wśród filmów polskich znalazły się "Pan T." Marcina Krzyształowicza, "Bliscy" Grzegorza Jaroszuka z udziałem Olafa Lubaszenki oraz film Renaty Gabryjelskiej "Safe Inside", który został nagrodzony na festiwalu w San Diego.  Reżyserka wybrała dosyć trudną drogę wielopoziomowego thrillera. Jestem ciekawa, jak odbierze go publiczność – skomentowała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

13. Mastercard OFF Camera/Fundacja OFF CAMERA


Mimo oczywistych trudności organizacyjnych związanych z pandemią festiwal pozostał przestrzenią żywego dialogu pomiędzy widzami i twórcami.

– Najważniejszą rzeczą w doświadczeniu filmowym jest możliwość wymiany opinii. Kino ma rodzić pytania, prowokować, dawać do myślenia. Publiczność festiwalowa przesyła pytania do naszych mediów społecznościowych, a twórcy rozmawiają – wyjaśnia Alicja Myśliwiec – Bardzo się staramy, aby reżyserki i reżyserzy filmów konkursowych pojawili się w Krakowie. Zależy nam na tym, aby można było zadać im pytanie – dodaje.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Alicja Myśliwiec (rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera)
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 10.44

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 10:49
– Filmowcy dzielą się na tych, którzy grzebią w tym, co znają i na tych, którzy rzucają się na coś zupełnie im obcego. Ja należę do tych drugich. Tak wyglądała moja historia z "Miejskimi kowbojami" – mówił w Trójce reżyser Paweł Ziemilski. Krótkometrażowy film dokumentalny można obejrzeć w czwartek 13 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń