Z filmem dokumentalnym po kraju. "Polska Światłoczuła" w trasie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:00
"Polska Światłoczuła" znowu ruszyła w trasę po kraju. I znowu, z kolejnym filmem dotrze do małych miejscowości, które nie mają swojego stacjonarnego kina. – Oprócz tego, by szerzyć kulturę kinową, zależy nam na tym, by szerzyć polską kulturę filmową, która ma wiele wartościowych rzeczy do zaoferowania – powiedziała w Trójce koordynatorka projektu Marta Wiśniewska.
Kadr z filmu dokumentalnego Miłość bezwarunkowa w reżyserii Rafała Łysaka
Kadr z filmu dokumentalnego "Miłość bezwarunkowa" w reżyserii Rafała ŁysakaFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
04:11 2020_10_01-12-45-02_Fajny_film.mp3 "Polska światłoczuła" znów w drodze. Rozmowa z koordynatorką projektu Martą Wiśniewską (Fajny film/Trójka)
 

"Polska Światłoczuła" to niezwykły projekt filmowy, który w 2011 roku zainicjowali reżyserka Dorota Kędzierzawska ("Żużel", "Pora umierać") i operator Arthur Reinhart. Zarówno twórcy, jak i wolontariusze już od 11 lat wyruszają w trasy filmowe i organizują projekcje w miejscowościach z utrudnionym dostępem do kultury. Seanse często odbywają się w nietypowych miejscach takich jak m.in. świetlice wiejskie, remizy, zamki, pałace, muzea, biblioteki, czy zakłady karne.

We czwartek 1 października ruszyła kolejna trasa po przerwie związanej z lockdownem. Obejmie ona m.in. podwarszawską Podkowę Leśną oraz Uherce Mineralne w województwie podkarpackim.

Ruszamy już jutro rano. Oczywiście nie możemy się doczekać. Mamy przeczucia, że to będzie trasa pełna przygód ...

Opublikowany przez Polska Światłoczuła Środa, 30 września 2020


– W październiku organizujemy dwie trasy z filmami dokumentalnymi. Rusza trasa z filmem "Miłość bezwarunkowa" i jego reżyserem Rafałem Łysakiem – mówiła Marta Wiśniewska. – Spotkania z twórcami to coś, co odróżnia nasz projekt od innych. Oprócz tego, że umożliwiamy spotkanie z filmem, umożliwiamy spotkanie z ludźmi, którzy są z tym filmem związani. Tworzą się intymne sytuacje, w których publiczność może bezpośrednio porozmawiać z twórcą – opowiadała w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Podczas drugiej październikowej trasy projektu "Polska Światłoczuła" będzie można obejrzeć wielokrotnie nagradzany dokument "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuske, który zdobył m.in. Nagrodę za Najlepszy Film Polski na tegorocznym Docs Against Gravity.

The Whale from Lorino (Wieloryb z Lorino) Eng Trailer/PISF
***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maria Wiśniewska (koordynatorka projektu "Polska Światłoczuła")
Data emisji: 01.10.2020
Godzina emisji: 12.45

kr

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń