"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:00
Już sama obsada filmu może wzbudzić emocje: w rolach głównych Dawid Ogrodnik i Maciej Kościukiewicz, a obok nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, wśród przemytników na pograniczu polsko-sowieckim. Tu nie będzie "miękkiej gry"! 
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie Magnezja Macieja Bochniaka
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: Materiały prasowe

– Rzuciliśmy się na kino gatunkowe, czyli western i kino gangsterskie. "Magnezja" jest więc przesycona ich atrybutami: mamy pościgi konne, strzelaniny, bójki. A więc wszystko to, co uwielbiamy w takim kinie, a u nas dosyć rzadko jednak jest realizowane – tłumaczy Maciej Bochniak.


Posłuchaj
05:13 2020_10_12 12_42_32_PR3_.Fajny_film.mp3 Maciej Bochniak opowiada Ryszardowi Jaźwińskiemu o swoim najnowszym filmie "Magnezja" (Fajny film/Trójka)

– W kinie konwencji stawiam na wyrazistość postaci. Uwielbiam kino, w którym postać, wchodząc w kadr, od razu niesie ze sobą odpowiednie emocje i skojarzenia. I w ich ramach przechodzi odpowiednią przemianę – mówi reżyser. I dodaje, że kręcąc "Magnezję", inspiracji szukał u Sergia Leone, klasyka spaghetti westernów i kina gangsterskiego. (Spaghetti western lub macaroni western to potoczna nazwa nurtu we włoskiej i hiszpańskiej kinematografii, dla produkcji o sporej dawce brutalności, czarnego humoru i moralnego nihilizmu. Filmy te powstawały głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku i były zwykle kręcone przy niskim budżecie). 

Swego czasu mianem "eastern" określano filmy realizowane w poetyce westernu, ale dotyczyło to produkcji kręconych i rozgrywających się gdzieś na stepach Azji i na wschodzie Europy, np. w Bieszczadach. Można powiedzieć, że Maciej Bochniak w jakimś sensie wpisał się w ten nurt, choć oczywiście zdecydowanie unowocześnił i poszerzył jego formułę. 

"Magnezja" to film zrealizowany z wielkim rozmachem, nie tylko jeśli chodzi o obsadę: – Scenę finałowej bójki kręciliśmy pięć dni, koncentrując się przede wszystkim na scenach kaskaderskich – opowiada Maciej Bochniak.

Magnezja – teaser PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Bochniak (reżyser filmu "Magnezja")
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 12.42

pr


Czytaj także

Urszula Dudziak: rola filmowa była wspaniałym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:00
– Znałam scenariusz, ale nie widziałam czego się spodziewać. Cieszę się, że jest ten film. Ma on coś w sobie – mówi Urszula Dudziak, która zadebiutowała w roli aktorki w obrazie Anny Wieczur-Bluszcz "Jak zostać gwiazdą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zostać gwiazdą", czyli tożsamość w czasach talent shows

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:00
– Tym, co było dla mnie najciekawsze i najbardziej motywujące, by zrealizować tę historię, jest bardzo aktualny temat o naszej rzeczywistości, o tym, kim dzisiaj jesteśmy w kontekście Internetu i programów opierających się na ludziach "z ulicy" – mówiła w Trójce Anną Wieczur-Bluszcz, autorka komedii obyczajowej "Jak zostać gwiazdą", który można oglądać na dużych ekranach od piątku 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Banksterzy": młode małżeństwo w pułapce frankowego zadłużenia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 17:15
Za tydzień do kin wchodzi dramat "Banksterzy" w reżyserii Marcina Ziębińskiego poruszający problem frankowiczów – osób, które swego czasu wzięły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Kiedy doszło do kryzysu na rynku i gwałtownej zmiany kursu, wpadły w pułapkę zadłużenia. 
rozwiń zwiń