"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
Występ Muzykantów na 36. Euroradio Folk Festival, 9 lipca 2015
Występ Muzykantów na 36. Euroradio Folk Festival, 9 lipca 2015 Foto: Michał Ramus/www.michalramus.com/mat. promocyjne

"Agonia" podczas WFF miała swoją światową premierę. To nie pierwsze zetknięcie reżysera z odchodzącym światem wiejskich muzyków. Wcześniej już nakręcił "Kapelmistrzów" oraz "Ścieżki tańca".


Posłuchaj
04:00 2020_10_16 12_44_55_PR3_Fajny_film.mp3 Z Tomaszem Knittlem, reżyserem filmu dokumentalnego "Agonia" rozmawia Ryszard Jaźwiński (Fajny film/Trójka)

Bohaterem "Agonii" oraz współautorem scenariusza jest Adam Strug, który od 30 lat zajmuje się muzyką tradycyjną. – To jest gorzka opowieść i Adam, instrumentalista, śpiewak, a zarazem jej charyzmatyczny narrator, nie pozostawia w niej złudzeń – mówi reżyser Tomasz Knittel. 

WFF 2020 – Agonia/The Agony – Adam Strug/YouTube FesTiVi


– Ta historia w Adamie dojrzewała wiele lat. Obserwujemy powolny zmierzch świata muzyki tradycyjnej. Ostatni wiejscy muzykanci odchodzą i nie pozostawiają po sobie nut – opowiada twórca "Agonii". 

WFF 2020 – Agonia/The Agony – Tomasz Knittel/YouTube FesTiVi


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Tomasz Knittel (reżyser filmu dokumentalnego "Agonia")
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 12.44

pr

Czytaj także

Z filmem dokumentalnym po kraju. "Polska Światłoczuła" w trasie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:00
"Polska Światłoczuła" znowu ruszyła w trasę po kraju. I znowu, z kolejnym filmem dotrze do małych miejscowości, które nie mają swojego stacjonarnego kina. – Oprócz tego, by szerzyć kulturę kinową, zależy nam na tym, by szerzyć polską kulturę filmową, która ma wiele wartościowych rzeczy do zaoferowania – powiedziała w Trójce koordynatorka projektu Marta Wiśniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:00
Już sama obsada filmu może wzbudzić emocje: w rolach głównych Dawid Ogrodnik i Maciej Kościukiewicz, a obok nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, wśród przemytników na pograniczu polsko-sowieckim. Tu nie będzie "miękkiej gry"! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu startuje 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:00
To jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce i Europie. W tym roku po raz pierwszy w formule hybrydowej – w projekcjach można uczestniczyć na miejscu (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa) lub online.
rozwiń zwiń