UKRAINA! Festiwal Filmowy. Najnowsze filmy zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:00
UKRAINA! Festiwal Filmowy to impreza, która odbywa się już piąty raz i jak sama nazwa wskazuje poświęcona jest kinu naszych południowo-wschodnich sąsiadów. A ono, wbrew pozorom, wciąż jest w Polsce mało znane. Tegoroczna edycja odbywa się w Warszawie, Lublinie oraz w sieci.

Tegoroczna edycja rozpoczyna się już dzisiaj w Warszawie pokazem filmu "Numery" Olega Sencowa. Ten znany reżyser został zatrzymany w Rosji i skazany na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Wypuszczono go jesienią 2019 r. – Bardzo się cieszę z tego pokazu. Przez ostatnie cztery lata wspieraliśmy Sencowa jak mogliśmy – mówi Martyna Lach, programerka festiwalu UKRAINA!.


Posłuchaj
04:09 2020_10_21 12_46_09_PR3_Fajny_film.mp3 Rusza 5. edycja UKRAINA! Festiwal Filmowy (Fajny film/Trójka)

– To jest bardzo ciekawa i niezwykła historia. Sencow przygotowując się do strajku głodowego wysłał z więzienia do rodziny wszystkie swoje zapiski i notatki. I "Numery" zostały wyreżyserowane przez niego na odległość, można powiedzieć, że rękami innych osób – opowiada Martyna Lach.

5. UKRAINA! Festiwal Filmowy/YouTube Ukraina! Festiwal Filmowy


Okazuje się, że z powodu pandemicznych perturbacji niespodziewanie festiwal został przedłużony o trzy dni: miał zakończyć się w niedzielę, a potrwa aż do środy. – Postanowiliśmy pokazać nasze filmy pokazać kilkakrotnie, ponieważ chcemy dać szansę naszym widzom. Oczywiście wszystko odbywa się w zgodzie z wymogami sanitarnymi – tłumaczy pani Martyna. - A od 2 listopada rusza wersja online - dodaje.

Ukraina. Festiwal Filmowy – spot/YouTube Ukraina! Festiwal Filmowy


5. Festiwal UKRAINA! odbywa się w Warszawie - 21.10-28.10, w Lublinie - 4.12-6.12 oraz online - 02.11-09.11 2020. 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Martyna Lach (5. edycja UKRAINA! Festiwal Filmowy)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 12.46

pr

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:00
Już sama obsada filmu może wzbudzić emocje: w rolach głównych Dawid Ogrodnik i Maciej Kościukiewicz, a obok nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, wśród przemytników na pograniczu polsko-sowieckim. Tu nie będzie "miękkiej gry"! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu startuje 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:00
To jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce i Europie. W tym roku po raz pierwszy w formule hybrydowej – w projekcjach można uczestniczyć na miejscu (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa) lub online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń