W tym roku ŻUBROFFKI nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
Organizatorzy odbywającego się zwykle na początku grudnia Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku nie poszli śladem innych imprez filmowych i nie zdecydowali się na przeniesienie tegorocznej odsłony do internetu. Festiwal został odwołany.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DM7

14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.jpg
Startuje 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Kiedy wiosną pandemia zaczęła zmieniać rzeczywistość w Polsce i na świecie, organizatorzy liczyli, że w grudniu wszystko już się unormuje. Tym bardziej, że miała to być 15. edycja festiwalu, a więc bardzo ważna rocznica. Niestety, nie udało się.


Posłuchaj
03:37 2020_12_02 12_44_42_PR3_Fajny_film.mp3 Maciej Rant, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA (Fajny film/Trójka)

– To była ciężka i bardzo trudna decyzja – mówi o odwołaniu tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Krótkometrażowych jego dyrektor programowy Maciej Rant. – Online to jest nie do końca to, co ŻUBROFFKA przekazuje. Jednak spotkanie w kinie, spotkanie face to face, późniejsze spotkania kuluarowe, smak Podlasia mają swoją specjalną wagę – tłumaczy.

– Dodatkowo pozbawienie tego festiwalu warsztatów, wystaw, koncertów... Od początku wiedzieliśmy, że to nie dla nas i kiedy okazało się, że to jest niemożliwe, zdecydowaliśmy o odwołaniu – dodaje Maciej Rant. 

15. ŻUBROFFKA_intro/YouTube Zubroffka


Jednak jest też dobra wiadomość: – Grudzień bez ŻUBROFFKI to grudzień stracony – tak uważa dużo ludzi w Polsce i zagranicą. Dlatego zdecydowaliśmy zorganizować pokaz The Best of ŻUBROFFKA 2019, czyli pokaz 23 filmów nagrodzonych podczas ubiegłorocznej edycji – informuje dyrektor Rant. Filmy dostępne są online w dniach 2-3 grudnia. 

ALIENS/YouTube Żubroffka


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Rant (dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA)
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 12.44

pr

Czytaj także

Dobre dokumenty w sieci - kolejne dwa tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:00
Choć kina są zamknięte, na szczęście w sieci można oglądać ciekawe filmy, także dokumentalne. O jakość tych drugich zadbali organizatorzy festiwalu Docs Against Gravity, proponując cykl "Kino jako laboratorium II".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:15
Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 17:00
Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
rozwiń zwiń