Festiwal AfryKamera. Polski dokument o Gambii

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 15:50
– W Gambii spędziliśmy 5 tygodni. Przez pierwsze dwa nie wyjmowaliśmy kamery ani mikrofonu. Staraliśmy się zdobyć zaufanie lokalnej społeczności. Rozmawialiśmy z gambijskimi naukowcami, aktywistami, ale ostatecznie bohaterami obrazu zostali tzw. zwykli ludzie, których najbardziej dotyka ten problem – opowiada Małgorzata Juszczak, reżyserka obrazu "Kiedy zabraknie ryb".
Kadr z filmu Kiedy zabraknie ryb Małgorzaty Juszczak
Kadr z filmu "Kiedy zabraknie ryb" Małgorzaty JuszczakFoto: mat. promocyjne

Do 30 grudnia trwa 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie środkowo-wschodniej poświęconego Afryce Do 30 grudnia trwa 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie środkowo-wschodniej poświęconego Afryce

Na naszych wigilijnych stołach na pewno tradycyjnie nie zabrakło ryb. Okazuje się jednak, że są miejsca w świecie, w których zaczyna już ich brakować. To jeden z wielu filmowych tematów trwającego jeszcze do 30 grudnia wirtualnego w tym roku Festiwalu AfryKamera. W jego programie znalazł się m.in. zrealizowany w Gambii polski dokument zatytułowany "Kiedy zabraknie ryb"("Stolen fish"), który wyreżyserowała Małgorzata Juszczak. 

Posłuchaj
03:55 _PR3_AAC 2020_12_26-09-40-15 Fajny film.mp3 Rybacy w czasach, gdy brakuje ryb. "Kiedy zabraknie ryb" o problemach, z którymi zmagają się kraje Afryki (Fajny film/Trójka)

 

Jak przyznaje reżyserka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim, ryb zaczyna brakować ze względu na działalność chińskich koncernów, prowadzących masowe połowy ryb, z których produkowana jest specjalna mączka. – Ten proceder ma miejsce nie tylko w Gambii, także w ościennych krajach Afryki zachodniej takich jak Senegal czy Mauretania, ale ponieważ Gambia jest małym krajem, skupia się w niej to jak w soczewce – ocenia.

Połowy prowadzone przez chińskie koncerny wpływają nie tylko na ceny ryb, które są głównym źródłem białka dla mieszkańców tego kraju, i coraz ich mniejszą dostępność na lokalnym rynku. – Pojawia się problem środowiskowy, na poziomie ekosystemu oceanicznego, ale jest to też problem dla ludzi utrzymujących się zarówno z rybołówstwa jak i przetwórstwa ryb – wyjaśnia Małgorzata Juszczak. Jak dodaje, w sytuacjach, gdy ludziom coraz trudniej się utrzymać, zaczynają sobie zadawać pytania o migrację.

Minority Rights Group International/Stolen Fish

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Małgorzata Juszczak (reżyserka filmu "Kiedy zabraknie ryb")
Data emisji: 26.12.2020
Godzina emisji: 9.40

gs

Czytaj także

"Efekt motylka": historia z pozytywną siłą i wielką nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 17:15
Kina z powodu pandemii koronawirusa znowu zostały zamknięte, nie pozostaje więc nic innego, jak poszukiwanie ciekawych propozycji filmowych w sieci. Na szczęście tych nie powinno zabraknąć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 15:00
W sobotę wieczorem zakończył się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas uroczystej gali ogłoszono werdykt, rozdano nagrody, wręczono także honorowe Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idzie nowa energia! Lech Majewski podsumowuje 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 17:00
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni należał do młodych twórców. Na 14 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym, aż 10 należało do reżyserów z tylko jednym lub dwoma filmami w dorobku. – Widzę postęp polskiego kina i to cieszy – komentuje w "Trójkowo, filmowo" autor "Doliny Bogów" i przewodniczący jury Lech Majewski.
rozwiń zwiń