"Maska" Lema na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:50
"Maska" – mroczne opowiadanie Stanisława Lema stało się przedmiotem filmowego eksperymentu Hanki Brulińskiej. Reżyserka swoim projektem postanowiła uczcić pamięć pisarza.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Brigitte Friedrich/Forum

Rok 2021 na całym świecie został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema. Z okazji 100. rocznicy urodzin autora powieści "Solaris" powstaje wiele projektów upamiętniających jego dokonania. Jednym z nich jest "Maska" - krótkometrażowy film wyreżyserowany przez Hankę Brulińską.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

Opublikowany przez Zakład Informacji Naukowej Sobota, 28 listopada 2020

Hanka Brulińska zadebiutowała w roli reżyserki osiem lat temu. - Czasami potrzebuję się zmierzyć z czymś więcej niż aktorstwo. Z "Maską" zetknęłam się na studiach. To krótki tekst, dotyczący kobiety. Historia blisko mówi o duszy człowieka, naturze i filozofii miłości. Lem wprowadził w opowiadaniu wiele płaszczyzn – opowiada. 

Człowieczeństwo jest to suma naszych defektów, mankamentów, naszej niedoskonałości, jest tym czym chcemy być, a nie...

Opublikowany przez Hankę Brulińską Sobota, 16 stycznia 2021

Kilkuletnie przygotowania

Stanisław Lem 280
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

– Kiedyś korespondowałam ze Stanisławem Lemem. Później z jego synem Tomaszem. Udało mi się uzyskać licencję. Długo przygotowywałam się do rozpoczęcia prac nad adaptacją. Kilka lat wcześniej planowałam zrobić monodram. Ten projekt nie doszedł jednak do skutku. Teraz dojrzałam i zgromadziłam w sobie nowe zasoby twórcze. Jestem gotowa, by ponownie spotkać się ze Stanisławem Lemem i jego opowiadaniem.

Posłuchaj
03:42 2021_01_26-12-45-38_Fajny_film.mp3 Filmowa adaptacja "Maski" Lema (Fajny film/Trójka)

Autorska impresja

- Cały projekt został zrealizowany w ramach programu "Kultura w sieci". Obecnie pracujemy nad tłumaczeniem filmu. Chcemy dystrybuować go na cały świat. Trwa rok Lema. Wszystkie powstałe w związku z nim projekty, zapowiadają się fantastycznie – komentuje Brulińska.

Film jest już dostępny w internecie. Chętni mogę zapoznać się z adaptacją, która podzielona jest na dwie części. – Obecnie pracujemy nad połączeniem tych połówek i stworzeniem jednego, pełnego, krótkometrażowego filmu – mówi Brulińska. Premiera obrazu planowana jest na połowę tego roku. Jak dodaje autorka – potem liczymy, na promocję na licznych festiwalach. 

W czasach zarazy “Maska” - na podstawie Maski Stanisława Lema projekt stypendialny część I / Hanka Brulińska

"Maska"  opowiadanie napisane w 1974 roku. Pierwszej publikacji doczekało się dwa lata później. Jego akcja została umiejscowiona w rzeczywistości stanowiącej połączenie kultury feudalnej z zaawansowaną technologią. "Na początku była ciemność i zimne płomienie, i huk przeciągły, a w długich sznurach iskier czarno osmalone haki wieloczłonowe, które podawały mnie dalej, i pełzające metalowe węże, co dotykały mię ryjkowato spłaszczonymi łbami, a każde takie dotknięcie budziło dreszcz błyskawiczny, ostry i rozkoszny prawie" – brzmi fragment. Opowiadanie jest wyjątkowo mroczne. Nastrój wprowadzony przez Lema nawiązuje do fantastyki grozy.

  

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Hanka Brulińska (aktorka, reżyserka krótkometrażowego filmu "Maska" na podstawie opowiadania Stanisława Lema) 
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Dla dorosłych i dla dzieci – "Czworo dzieci i Coś"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:52
"Czworo dzieci i Coś" Andy'ego De Emmony'ego to premiera kinowa ostatniego tygodnia, która ma szansę zainteresować widzów w różnym wieku. Akcja brytyjskiego filmu fantasy rozgrywa się właśnie latem, w czasie wakacji. – Myślę, że wielu rodzicom ten film też się spodoba – mówi Izabela Wierzbińska z Best Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Stanisława Lema. Ijon Tichy na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:15
Najwybitniejszy polski pisarz science fiction urodził się 100 lat temu, dlatego też rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema. I już 5 lutego w sieci odbędzie się premiera filmu "Pokój" będącego ekranizacją "Podróży siódmej" pochodzącej ze słynnych "Dzienników gwiazdowych".
rozwiń zwiń