"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:55
Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na spektakl baletowy, który usatysfakcjonuje nawet wymagających ...kinomanów. Całość dostępna jest na platformie online. 
Teatr Wielki - Opera Narodowa
Teatr Wielki - Opera NarodowaFoto: Shutterstock/Arcaion

"Burza" Williama Szekspira w adaptacji baletowo-filmowej dostępna będzie dla wszystkich chętnych w internecie. – Postanowiliśmy pokazać "Burzę" na naszej platformie VOD. Dostęp jest bezpłatny. Przedstawienie będzie można zobaczyć przez 48 godzin od premiery – uściśla Krzysztof Pastor – Szef Polskiego Baletu Narodowego.

Balet „Burza” | online, bezpłatnie! Wszystkich zawiedzionych, podobnie jak my, odwołaniem styczniowych przedstawień...

Opublikowany przez Teatr Wielki - Opera Narodowa Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Balet i film na jednym ekranie 

– Przedstawienie zostało sfilmowane przez nasz dział nowych technologii audiowizualnych. Za światła oraz wizualizację video odpowiada irańska artystka, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku – Shirin Neshat. Od dawna chciałem z nią pracować, jednak przez długi czas nie udawało mi się nawiązać współpracy. W końcu pojechałem na festiwal filmowy do Wenecji, gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Oglądałem jej film "Kobiety bez mężczyzn". Długo rozmawialiśmy ze sobą podczas bankietu. Postanowiliśmy wtedy, że podejmiemy współpracę i będziemy robić coś, co nie wywodzi się bezpośrednio z kultury irańskiej. Chodziło nam o temat jak najbardziej uniwersalny – opowiada Pastor. 

Posłuchaj
03:51 2021_01_29-12-47-05_Fajny_film_burza.mp3 "Burza" Szekspira - balet, który polubią kinomani

 

Metoda filmowa 

Wybór padł na "Burzę". - Akcja dzieje się na wyspie, gdzieś na pograniczu przecinających się kultur – zaznacza. Podobnie jak w przedstawieniu, gdzie choreografia ściśle łączy się z elementami filmowymi. Pracowaliśmy nad tym dość długo. Często wybieram metodę filmową. Przed przystąpieniem do pracy z tancerzami, wiem już, co będzie się działo – scena po scenie. W tym wypadku było to oczywiście konieczne – zaznacza.

"Burzę" można zobaczyć od 29 stycznia 2021 roku (od godz.19:00) na internetowej platformie Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Spektakl dostępny będzie dla chętnych przez 48 godzin. 

BURZA – zwiastun / Teatr Wielki Opera Narodowa

"Burza" to jedna z ostatnich sztuk napisanych przez Williama Szekspira. Dawniej uznawana za komedię, dziś częściej klasyfikowana jako romans. Jedyne działo pisarza, w którym zachowana została zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akacji. Przedstawione w sztuce wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku godzin na odległej wyspie. Obecnie "Burza" coraz częściej uznawana jest za jedno z największych dzieł Szekspira.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Krzysztof Pastor (Szef Polskiego Baletu Narodowego)
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 12.45

zch

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poruszające spotkanie z kinem opowiadającym o totalitaryzmach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:00
Łotewski film "Noc ojca" w reżyserii Dāvisa Sīmanisa Jr. został zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń