"Dalej jest dzień" – prosta historia o ludzkiej samotności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:59
To trudny czas (również dla filmowców), jednak dla Damiana Kocura rok 2020 i początek obecnego były bardzo łaskawe. Jego krótkometrażowa fabuła "Dalej jest dzień" zdobyła nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych we Włoszech i we Francji, Srebrnego Lajkonika za najlepszy film fabularny na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Złote Grono na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w ramach przeglądu kinematografii krajów Europy Środkowej i Wschodniej. A to tylko niektóre z wyróżnień.
Kadr z filmu Dalej jest dzień w reżyserii Damiana Kocura
Kadr z filmu "Dalej jest dzień" w reżyserii Damiana KocuraFoto: mat. promocyjne

jak najdalej stad piotr domalewski Zofia Stafiej 1200.jpg
Zofia Stafiej: piorunujący debiut

"Dalej jest dzień" to czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji w dobie kryzysu uchodźczego. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Nikt go właściwie nie odwiedza, dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.


Posłuchaj
03:40 2021_02_09 12_48_06-Fajny_film.mp3 Damian Kocur o filmie "Dalej jest dzień" i planach artystycznych na 2021 rok (Fajny film/Trójka)

 

– Tym, co jest w tym filmie najważniejsze, to uniwersalna i prosta historia o ludzkiej samotności i poszukiwaniu kontaktu z drugim człowiekiem – opisuje reżyser Damian Kocur.

Kadr z filmu "Dalej jest dzień" w reżyserii Damiana Kocura  Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Dalej jest dzień" w reżyserii Damiana Kocura Foto: mat. promocyjne

Jeszcze w tym roku ma powstać następny film krótkometrażowy Damiana Kocura, a także jego fabularny debiut – inspiracją dla scenariusza jest prawdziwa historia młodego mężczyzny, który zginął od ciosu nożem pod jednym z ełckich barów z kebabem prowadzonych przez emigrantów z Algierii. – To punkt wyjścia, natomiast historia nie odzwierciedla wiernie tych zdarzeń – podkreśla twórca. – Przyglądam się temu, co dzieje się w kraju, w społeczeństwie. Film będzie dotyczył tematów, które wydają mi się bardzo aktualne i współczesne – wyjaśnia.


KFK na 45. FPFF: „Dalej jest dzień”/FPFFGdynia

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Damian Kocur (reżyser, twórca filmu "Dalej jest dzień")
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 12.32

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Zofia Stafiej: piorunujący debiut

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:00
Jest na trzecim roku szkoły aktorskiej, a główna rola w "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego to jej debiut ekranowy. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa właśnie dostała główną nagrodę aktorską, wcześniej została wyróżniona na festiwalu w Gdyni za debiut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląscy herosi z bujnym owłosieniem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 20:33
Jak za pomocą magicznego sreberka uwolnić siostrę porwaną przez nikczemnego Utopca? Na to pytanie będzie musiał znaleźć odpowiedź główny bohater filmu "Skarbek", w którym jedną z ról gra Wojciech Solarz, gość audycji "Fajny film".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz pomysłu na weekend? Spędź koniec tygodnia z Pedro Almodóvarem!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:50
Weekend przepełniony hiszpańskim temperamentem bez rezygnacji z domowego zacisza. Kina studyjne zachęcają do zajęcia miejsca w wygodnym fotelu i zakończenia tygodnia w towarzystwie mistrza Almodóvara.
rozwiń zwiń