"Minari" – w pogoni za amerykańskim snem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:59
Okazuje się, że Brad Pitt nie tylko starannie wybiera role dla siebie, ale też potrafi przewidzieć, jakie filmowe tematy spotkają się z zainteresowaniem widzów i pochwałą krytyków. Wyprodukowany przez niego film "Minari" to jeden z najczęściej ostatnio nagradzanych na świecie filmów, doceniany także podczas ceremonii wręczania Złotych Globów. Na polskich ekranach obraz będziemy mogli oglądać od 23 kwietnia.
Kadr z filmu Minari w reżyserii Lee Isaaca Chunga
Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca ChungaFoto: mat. promocyjne

Dramat w reżyserii Lee Isaaca Chunga otrzymał Złoty Glob w kategorii "Najlepszy film zagraniczny", ale sezon nagród tak naprawdę dopiero się dla niego rozkręca. – Film zdobył już ponad 40 nagród od samych stowarzyszeń krytyków. Jego pierwszym ogromnym sukcesem był festiwal Sundance, gdzie zdobył zarówno Grand Prix, jak i nagrodę publiczności – mówi Izabela Wierzbińska, filmoznawczyni.

Posłuchaj
03:39 2021_03_09 12_48_01_PR3_Fajny_Film.mp3 "Minari" – przepiękna, czuła opowieść, która zdobyła serca publiczności i krytyków (Fajny Film/Trójka)

 

Jednym z bohaterów "Minari" jest Jakob Yi (Steven Yeun), który przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak, jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca Chunga  Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca Chunga Foto: mat. promocyjne

– To przepiękna, czuła opowieść bardzo skupiona na bohaterach. Jesteśmy bardzo blisko tych rodzinnych przeżyć. To intymny portret, gdzie czujemy się właściwie tak, jakbyśmy należeli do tej rodziny. Jest tam też wiele humorystycznych sytuacji i bohaterowie, których kocha się od pierwszego wejrzenia i którym naprawdę się kibicuje – ocenia Izabela Wierzbińska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Izabela Wierzbińska (filmoznawczyni, Best Film)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 12.48

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

"Allen kontra Farrow". Serial wzbudza kontrowersje jeszcze przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:55
Serial "Allen kontra Farrow" wzbudza kontrowersje jeszcze przed premierą. Produkcja dotyczy jednego z największych skandali obyczajowych w Hollywood, związanych z zarzutami o molestowanie dla Woody'ego Allena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal mimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
Mimo pandemii są miejsca na świecie, gdzie widzowie mogą poznać nasze nowe produkcje filmowe. W Kirgistanie trwa właśnie Festiwal Filmów Polskich "Wisła", a w Turcji wkrótce się zacznie. Z jego organizatorką rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrzyknięty "najpiękniejszym chłopcem na świecie". Film dokumentalny o życiu Björna Andrésena

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 12:55
"Najpiękniejszy chłopiec na świecie" to jeden z pierwszych filmów, których premiera planowana jest na tegoroczny Festiwal Docs Against Gravity. Obraz stanowi dokumentalną opowieść o szwedzkim aktorze Björnie Andrésenie. – To bardzo mocna propozycja – rekomenduje Karol Piekarczyk, selekcjoner filmów na festiwalu. 
rozwiń zwiń