Portrecista sportretowany

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:00
Helmut Newton przez większość swojego życia portretował największe gwiazdy show-biznesu. Zasłynął z kontrowersyjnych, przesyconych erotyzmem zdjęć, ukazujących kobiety silne, drapieżne, dominujące, władcze. Czy rzeczywiście był jednym z najważniejszych fotografów XX w., czy tylko śmiałym, uzdolnionym skandalistą?
Helmut Newton. Piękno i bestia
„Helmut Newton. Piękno i bestia”Foto: mat prasowe

Nomadland Oscar Forum 1200.jpg
"Nomadland". Wielki wygrany tegorocznych Oscarów

Na premierę kinową czeka film biograficzny "Helmut Newton. Piękno i bestia" w reżyserii Gero von Boehma. I tutaj role się odwracają: bohaterki jego zdjęć, często niezwykle śmiałych i zazwyczaj mocno bulwersujących, mogą się wypowiedzieć na jego temat, ocenić jego i jego pracę. Portrecista został sportretowany.


Posłuchaj
03:14 TROJKA Fajny film 2021_05_04 10-47-25.mp3 Helmut Newton. Piękno i bestia (Fajny film/Trójka)

– Helmut Newton słynął z bardzo kontrowersyjnych zdjęć i cały czas jest zadawane to pytanie: czy był tylko skandalistą, czy jednak geniuszem. Jak na owe czasy jego kampanie reklamowe były bardzo odważne – mówi filmoznawca Izabela Wierzbińska. – Tworzył bardzo dużo aktów, na których kobiety były silne, dominujące, co wtedy budziło kontrowersje – tłumaczy.

– Teraz jest inaczej: Newton inspiruje, zmusza do zadawania pytań. Kobiety w filmie opowiadają, co dla nich znaczyła praca z nim, co znaczyło to trudne wyzwanie, które przed nimi stawiał – opowiada Trójkowy gość. – Jak czuły się po drugiej stronie aparatu, kiedy musiały z siebie wyzwolić pewną siłę, moc – dodaje.

W tym kontekście znamienny jest podtytuł filmu: "Piękno i bestia". Trudno bowiem nie zastanawiać się, jaki jest w życiu prywatnym człowiek, który tworzy takie zdjęcia.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 10.47

pr

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowo, muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
Obecnie kina, podobnie jak inne instytucje kulturalne, są z powodu pandemii zamknięte. Dlatego wszelkiego rodzaju wydarzenia filmowe – premiery, pokazy, festiwale – przeniosły się do sieci. I właśnie o jedynym festiwalu, który odbywa się także podczas świąt wielkanocnych, w "Trójkowo, filmowo" rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy dla smakoszy kina azjatyckiego. Platforma kinowa jest już dostępna w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:55
Prawdziwa gratka dla fanów kina azjatyckiego. "Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków" na trwałe zagościł w przestrzeni internetowej. Wiele tytułów dostępnych będzie dla użytkowników przez cały rok. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie przewidzieli organizatorzy.
rozwiń zwiń