Festiwal studenckich krótkometrażówek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:00
W Katowicach rozpoczęła się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Studenckich „Węgiel Film Festival”. Już po raz drugi z powodów pandemicznych odbywa się w formule online. Wszystkie filmy można oglądać za darmo.
XVIII Węgiel Film Festiwal
XVIII Węgiel Film Festiwal Foto: mat. prasowe

babyteeth film 1200.jpg
Nowy termin 18. Festiwalu Docs Against Gravity

– Przyjmujemy filmy z całego świata: mamy zgłoszenia z Mongolii, Australii, Brazylii, Ameryki Północnej – mówi koordynatorka festiwalu, dr Anna Huth. W tegorocznej selekcji jest 30 filmów, z czego 10 polskojęzycznych, a pozostałe z napisami w języku angielskim.


Posłuchaj
03:25 TROJKA Fajny film 2021_05_13 10-47-49.mp3 XVIII Węgiel Film Festiwal (Fajny film/Trójka)

– Przez 16 edycji festiwal odbywał się w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, stąd ten węgiel w nazwie – wyjaśnia dr Huth. Teraz, przy edycji online, nie musi się z nim w żaden sposób kojarzyć. Ale też chcemy przybliżyć festiwalowiczom jakieś charakterystyczne miejsca w Katowicach. I pojawi się seria krótkich filmów, w których oprowadzamy online naszych gości po takich właśnie miejscach – dodaje.

Filmówka Mówi #1 – Węgiel od kuchni, czyli jak tworzy się program festiwalu?/YouTube Filmówka Mówi


– W tym roku Stowarzyszenie Kin Studyjnych jest współorganizatorem festiwalu, z czego bardzo się cieszymy. To w znaczący sposób zwiększa zasięg naszych filmów, które są dostępne nieodpłatnie na ich platformie internetowej – tłumaczy Trójkowy gość.

Filmówka Mówi #2 – Kuchnia węglowa, czyli jak organizuje się festiwal?/YouTube Filmówka Mówi


– W tym roku mamy także mnóstwo imprez towarzyszących. Naszymi gośćmi będą m.in. Jolanta Dylewska, Weronika Bilska, Monika Lenczewska czy Ita Broniec-Zajc: autorki zdjęć, czyli kobiety, które wykonują nie do końca oczywisty zawód. Będziemy też mieli rozmowę z królową polskiej kostiumografii Dorotą Roqueplo – wylicza Anna Huth.

Festiwal potrwa do niedzieli, 16 maja.

Otwarcie 18. Węgiel Film Festival/YouTube Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: dr Anna Huth (koordynatorka festiwalu Węgiel Film Festiwal)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 10.47

pr

Czytaj także

Filmowo, muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
Obecnie kina, podobnie jak inne instytucje kulturalne, są z powodu pandemii zamknięte. Dlatego wszelkiego rodzaju wydarzenia filmowe – premiery, pokazy, festiwale – przeniosły się do sieci. I właśnie o jedynym festiwalu, który odbywa się także podczas świąt wielkanocnych, w "Trójkowo, filmowo" rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad stu chętnych, by zaprojektować budynek ECF Camerimage

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 13:00
W Toruniu ma powstać Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Do ogłoszonego konkursu realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ECF Camerimage zgłosiły się aż 102 studia architektoniczne z całego świata. Według harmonogramu budynek ma otworzyć swe podwoje w roku 2025.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy termin 18. Festiwalu Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 17:15
– Zacznijmy od dobrej wiadomości dla kinomanów: przed nami ostatnie, miejmy nadzieję, trzy tygodnie do otwarcia kin – rozpoczął swoją audycję Ryszard Jaźwiński. I zaprosił na "Trójkowo, filmowo" pełne rozmów, nowości i ciekawych informacji ze świata filmu.
rozwiń zwiń