"Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" w warszawskim Kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:55
Czerwcowy cykl "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" zaprezentuje widzom arcydzieła hiszpańskiej kinematografii, w tym m.in. "Tristanę" Luisa Buńuela czy "Mrożony Peppemint" Carlosa Saury. O wydarzeniu, które od trzech lat wspólnymi siłami organizuje Kino Iluzjon, FINA oraz Ambasada Królestwa Hiszpanii, w audycji "Fajny Film" opowiedziała współorganizatorka Kinga Kowalska.
Catherine Deneuve w filmie Tristana Luisa Buuela
Catherine Deneuve w filmie "Tristana" Luisa BuñuelaFoto: mat. promocyjne

Motywem przewodnim łączącym filmy prezentowane w ramach ostatniego, grudniowego cyklu "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" były kobiety, ich codzienność i przypisane role społeczne w hiszpańskiej rzeczywistości lat 60. i 70. Niektóre z nich można będzie obejrzeć w dniach 1-30 czerwca.

Posłuchaj
03:28 2021_06_01 10_47_26_PR3_Fajny_film.mp3 Czerwiec z mistrzami kina hiszpańskiego w warszawskim Kinie Iluzjon (Fajny Film/Trójka)

 

Oprócz Buńuela i obrazu Saury, w Iluzjonie będziemy mogli zetknąć się z twórczością nominowanego do Oscara Jaime'go de Armiñána czy Fernanda Fernána Gómeza. Przegląd otwiera melodramat drugiego z wymienionych twórców "Moja señorita" ("Mi querida señorita") z 1972 roku, ukazująca przewrotną historię kobiety w średnim wieku, Adeli Castro, na tle zmieniającej się Hiszpanii lat 60. – Celem tego przeglądu jest z jednej strony pokazywanie polskim widzom znanych reżyserów, a z drugiej odkrywanie nowych nazwisk – mówiła Kinga Kowalska.

Jeżeli mowa o mistrzach hiszpańskiego kina, nie mogło zabraknąć wątku Pedro Almodovara i jego nowego krótkometrażowego filmu "Ludzki Głos" z Tildą Swinton w roli głównej. – Wątków, które Almodovar być może zaczerpnął do swoich filmów, w tych filmach pokazywanych przez nas będzie wiele – powiedziała współorganizatorka cyklu.

Ludzki głos - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kinga Kowalska (współorganizatorka przeglądu mistrzów hiszpańskiego kina w kinie Iluzjon)
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 10.47

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Nietypowe role w nietypowym filmie. "Las" Joanny Zastróżnej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:00
"Las" stanowić ma luźną adaptację opowiadania "Ślimak na zboczu" autorstwa Arkadija i Borisa Natanoviča Strugackich. Jak podkreślała autorka, obraz zawierać będzie również sceny inspirowane wybranymi dziełami Samuela Becketta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal studenckich krótkometrażówek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:00
W Katowicach rozpoczęła się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Studenckich „Węgiel Film Festival”. Już po raz drugi z powodów pandemicznych odbywa się w formule online. Wszystkie filmy można oglądać za darmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tilda Swinton na otwarcie kin

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Wkrótce zostaną otwarte kina. Może więc warto się w pewnym sensie przygotować do wizyty w przybytku filmu? Bo kiniarze na pewno nie mogą doczekać się otwarcia i są już przygotowani. O tym właśnie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń