"Geniusze". Historia Stanisława Ulama, polskiego matematyka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:00
Na wielkim ekranie zagościł film "Geniusze". Produkcja w reżyserii Thora Kleina to dramat biograficzny opowiadający historię Stanisława Ulama, wybitnego matematyka, który współtworzył amerykańską bombę wodorową. 
Philippe Tłokiński jako Stanisław Ulam w filmie Geniusze
Philippe Tłokiński jako Stanisław Ulam w filmie "Geniusze"Foto: materiały promocyjne

– Ten film był dla mnie wyzwaniem. Na przestrzeni dwóch tygodni grałem równocześnie w "Kurierze" jak i w "Geniuszach". Postaci, które odgrywałem, były zupełnie z innej bajki. Z jednej strony wcielałem się w dynamicznego kuriera, którego zadaniem było biegać, strzelać i turlać się pod pociągiem. Z drugiej, miałem nonszalanckiego matematyka, geniusza, który przeżywał wielką rozterkę emocjonalną – mówił Philippe Tłokiński, odtwórca głównej roli.

Posłuchaj
03:44 PR3_MPLS 2021_06_16-10-44-06_fajny_film.mp3 Stanisław Ulam. Historia matematycznego geniusza (Fajny film/Trójka)

 

– Postać Stanisława Ulama scenariuszowo rozkłada się na przestrzeni lat, starzeje się. Ulam był dla mnie postacią mało znaną. Kojarzyłem Lwowską Szkołę Matematyczną i kilka innych, wybitnych nazwisk. Jego niestety nie. Na szczęście teraz wszyscy mamy idealny pretekst, by poznać tę postać. Naprawdę warto – zapewniał. – Operatorsko ten film stworzony jest w sposób bardzo malarski – dodał aktor. Scenariusz filmu został oparty na autobiografii głównego bohatera, zatytułowanej "Przygody matematyka".

"Geniusze" – Zwiastun (w kinach od 11 czerwca) / TVP VOD

Stanisław Ulam – to polski i amerykański matematyk, przedstawiciel Lwowskiej Szkoły Matematycznej, współtwórca bomby termojądrowej. Urodził się we Lwowie. Był jednym z pierwszych naukowców, którzy w swoich pracach wykorzystywali komputer. W swoim dorobku ma wiele dokonań z zakresu matematyki i fizyki matematycznej. Stanisław Ulam był również twórcą metod numerycznych.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 10.44

zch

 

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na rauszu". Jeden z najważniejszych filmów ostatniego sezonu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 17:20
– "Na rauszu" to film, o którym zostało już powiedziane bardzo wiele. Jego bohaterowie potrafią korzystać z życia i się bawić. Ich głowy zaprzątają też poważne myśli. To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów europejskich, a nawet światowych, ostatniego sezonu, co potwierdza nagroda za najlepszy europejski film roku, jak również nagroda przyznana reżyserowi i scenarzystom. Obraz wreszcie dostępny jest już także w polskich kinach – mówił Ryszard Jaźwiński. 
rozwiń zwiń