Lem na wesoło w nowym filmie Krzysztofa Jankowskiego  

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:07
"Pokój" – taki tytuł nosi krótkometrażowy film na podstawie jednego z opowiadań Stanisława Lema. Humorystyczna historia, przeniesiona na ekran przez reżysera Krzysztofa Jankowskiego, jest pokazywana na festiwalach i w polskich placówkach kulturalnych w różnych zakątkach świata.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP / Jacek Bednarczyk

Krzysztof Jankowski zadebiutował niedawno w pełnometrażowej fabule "Lokal zamknięty" – film można oglądać obecnie w polskich kinach. Natomiast w sieci i poza granicami naszego kraju pokazywany jest jego krótkometrażowy "Pokój", którego premiera zbiegła się z Rokiem Stanisława Lema, obchodzonym w setną rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza.

Za podstawę scenariusza filmu posłużyła "Podróż siódma" z "Dzienników gwiazdowych" Lema. Jest to opowiadanie przesycone humorem, co szczególnie podoba się reżyserowi, uważającemu, że w repertuarze kin panuje ostatnio niedobór komedii. "Pokój" ma mieć też walor edukacyjny, pozwalający polubić twórczość Lema tym, którym trudno było przebrnąć przez jego książki znajdujące się w kanonie lektur szkolnych. – Wiele osób zraziło się do Lema, bo zaczynali od poważnych, filozoficznych, socjologicznych czy futurystycznych opowieści. Myślę, że gdyby zaczęli od tych lżejszych, byliby bardziej zaciekawieni – mówi Krzysztof Jankowski. Reżyser liczy szczególnie na zainteresowanie Lemem młodych czytelników.

Posłuchaj
03:20 PR3_MPLS 2021_07_12-10-44-03 fajny film pokój lem.mp3 Rozmowa Ryszarda Jaźwińskiego z Krzysztofem Jankowskim (Fajny Film/Trójka)
 

W rolę głównego bohatera Ijona Tichego wciela się w "Pokoju" Wojciech Solarz, który stanął przed niemałym aktorskim wyzwaniem. Dlaczego? – Bohater opowiadania ulega multiplikacji. Zaczyna rozmawiać, kłócić się, a nawet walczyć sam ze sobą. Dla aktora, który musi grać każdą z tych postaci, jest to szczególne zadanie – tłumaczy reżyser. 

Film "Pokój" można obejrzeć w internecie, jest też pokazywany w kinach w wielu krajach. Oglądali go już widzowie w Sarajewie i Waszyngtonie, a jeszcze w te wakacje zostanie zaprezentowany w Singapurze, Nowej Zelandii i Chinach.

POKÓJ (2021) | Stanisław Lem | Teaser/Sonovision

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Krzysztof Jankowski (reżyser)
Data emisji:
 12.07.2021
Godzina emisji: 10.44

kc/kr

 

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lokal zamknięty": pierwszy polski film pandemiczny

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 17:15
Niedawno na ekrany weszła komedia "Lokal zamknięty" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, który jest zarazem współscenarzystą filmu. I właśnie o genezie filmu i realizacji z jego twórcą w swoim programie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń