"DNA" – historia rodzinna i osobista

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 10:55
Francuski dramat "DNA" od niedawna możemy oglądać w polskich kinach. Jego autorką jest rozsławiona już w świecie Maïwenn, a ją samą zobaczymy również w głównej roli. Obok niej wystąpiła cała plejada znakomitych aktorek i aktorów.
DNA, reż. Mawenn
"DNA", reż. MaïwennFoto: mat. prasowe

ścibor wilczyński orły pap_1200.jpg
Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Film zaledwie od tygodnia jest na ekranach w Polsce, jednak poprzedziła go już sława, przynajmniej ta festiwalowa. "DNA" znalazło się bowiem w oficjalnej selekcji zeszłorocznego, pandemicznego festiwalu w Cannes, później w Zurichu Maïwenn dostała nagrodę, a potem było jeszcze San Sebastian. Oznacza to, że długo musieliśmy czekać - ale warto było.


Posłuchaj
03:02 TROJKA Trojkowo, filmowo 2021_07_16 10-47-45.mp3 Francuski dramat "DNA" (Trójkowo, filmowo)

– To historia dziewczyny, której rodzina przez całe życie była spajana przez pochodzącego z Algierii dziadka. Kiedy on umiera, wszystkie więzy pękają, a zamiatane pod dywan problemy zaczynają się ujawniać – opowiada filmoznawczyni Izabela Wierzbińska. – I w tej sytuacji bohaterka próbuje się odnaleźć. Równocześnie sięga do własnych korzeni, do tytułowego DNA, i odkrywa rzeczy nieoczywiste – wskazuje.

Jest więc ten film opowieścią o podróży w głąb siebie i swojej przeszłości. Maïwenn, która również ma korzenie algierskie, nie ukrywa, że to także po części jest jej historia.

W "DNA" równie ważne są postacie drugoplanowe: znakomicie matkę głównej bohaterki zagrała Fanny Ardant, przez lata jedna z najważniejszych francuskich aktorek: – Zmienia się jak w kalejdoskopie: jest postacią przerażającą, ale czasami – rozczulającą. To naprawdę jej wielka rola – ocenia Izabela Wierzbińska.

DNA – zwiastun PL/YouTube kinopodbaranami

***

Tytuł audycji: Fajny film
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 10.47

pr

Czytaj także

Lem na wesoło w nowym filmie Krzysztofa Jankowskiego  

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:07
"Pokój" – taki tytuł nosi krótkometrażowy film na podstawie jednego z opowiadań Stanisława Lema. Humorystyczna historia, przeniesiona na ekran przez reżysera Krzysztofa Jankowskiego, jest pokazywana na festiwalach i w polskich placówkach kulturalnych w różnych zakątkach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:00
Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów nordyckiej wyobraźni, który od 21 lat odbywa się w darłowskim kinie Bajka. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji? 
rozwiń zwiń