"Kino na granicy" startuje już w piątek!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:00
Podróżując szlakiem wakacyjnych festiwali filmowych, w tym tygodniu warto udać się do Cieszyna. Już w piątek, 30 lipca, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, rozpocznie się w tym mieście kolejny, 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy".
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

ścibor wilczyński orły pap_1200.jpg
Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Części Cieszyna, miasta podzielonego rzeką Olzą, spaja most Przyjaźni, co symbolizuje jednocześnie ideę festiwalu. Od początku, czyli od 1999 roku, celem przeglądu jest promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty.


Posłuchaj
03:33 TROJKA Fajny film 2021_07_28 10-44-51.mp3 Zaczyna się 23. Przegląd "Kino na granicy" (Fajny film/Trójka)

– Staramy się tak układać program, aby był on równoważny: jeśli jest retrospektywa czeskiego reżysera, to i polskiego. W tym roku będzie retrospektywa Andrzeja Żuławskiego i myślę, że to będzie odkrycie dla czeskiego i słowackiego widza – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu "Kino na granicy". – A jeśli chodzi o retrospektywę aktorską, to będzie mistrz nad mistrzami, czyli Janusz Gajos: aktorski fenomen, postać powszechnie lubiana i ceniona – dodaje.

– Jest też cała sekcja nowych polskich filmów. Polskie kino pojawia się także np. w sekcji "Wyszehradzkie Komety". To są filmy, które powstały w koprodukcji z Czechami, Słowakami, Węgrami – tłumaczy.

W tym roku festiwal odwiedzi bardzo wielu gości. – Spodziewamy się reprezentacji do właściwie każdego filmu. Będzie bohater retrospektywy, czyli Janusz Gajos, będzie Xawery Żuławski, syn Andrzeja Żuławskiego, będą jego współpracownicy – wylicza dyr. Dygoś. – Będą też twórcy nowych polskich filmów: reżyserzy, aktorzy – zapewnia.

W tym roku obędzie się również cykl spotkań literackich "Wyszehrad non-fiction", poświęconych reportażowi polskiemu, czeskiemu, słowackiemu i węgierskiemu. W sekcji muzycznej przewidziane są koncerty zespołów Pablopavo i Ludziki, Jablkoň, wystąpią także Henry No Hurry, sskjegg oraz Moonshye.

Spot 23. Kino na Granicy / Hranici w Cieszynie i Českém Těšíně/YouTube KinoNaGranicy


Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" potrwa do 4 sierpnia.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 10.44

pr

Czytaj także

Festiwal studenckich krótkometrażówek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:00
W Katowicach rozpoczęła się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Studenckich „Węgiel Film Festival”. Już po raz drugi z powodów pandemicznych odbywa się w formule online. Wszystkie filmy można oglądać za darmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Palma w Cannes. "Titane", czyli ekstremalna opowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 17:00
– Był to najbardziej kontrowersyjny film w całej konkursowej stawce. Nie wierzyłem, że jury będzie stać na tak odważny werdykt, to była duża niespodzianka – mówi krytyk filmowy Kuba Armata, komentując przyznanie Złotej Palmy filmowi "Titane" w reżyserii Julii Ducournau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego zawalczy o Złotego Lwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:00
Film Jana Pawła Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" został nominowany do głównego konkursu Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja znalazła się na oficjalnej liście kandydatów, którzy w tym roku zawalczą o statuetkę Złotego Lwa. Co wyróżnienie oznacza dla producentów?
rozwiń zwiń