W Gdańsku startuje Octopus Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:55
Sierpień to miesiąc, w którym odbywa się najwięcej wakacyjnych festiwali filmowych. Jednym z nich jest gdański Octopus Film Festival, którego czwarta edycja właśnie się zaczyna. Co ciekawego przygotowali dla wielbicieli kina jego organizatorzy?
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Żeby nie było śladów kadr 1200.jpg
"Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego zawalczy o Złotego Lwa

Octopus Film Festival to festiwal poświęcony ambitnemu kinu gatunkowemu, dla którego organizatorów kino jest przede wszystkim wspaniałym doświadczeniem i wielką przygodą. Specjalnością Octopusa są pokazy w niecodziennych miejscach korespondujących ze sztafażem danego filmu: np. w przypadku "Top Gun" – w hangarze lotniczym, "The Witch" – w lesie. Jest także Seans Ukryty, czyli pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy, a widzowie kupują bilet i nie wiedzą, jaki film obejrzą ani gdzie pojadą.


Posłuchaj
03:42 TROJKA Fajny film 2021_08_03 10-46-48.mp3 4. Octopus Film Festival (Fajny film/Trójka)

Przez sześć festiwalowych dni emocji nie zabraknie, a najważniejszym punktem tegorocznego programu będzie Konkurs Główny, w którym zostaną premierowo pokazane najciekawsze filmy poszczególnych gatunków. – Ale sięgniemy też po kilka klasyków – zapewnia dyrektor artystyczny festiwalu Krystian Kujda. – Zazwyczaj staramy się trzymać balans, aby żaden gatunek nie dominował, jednak w tym postpandemicznym roku horror wysunął się na prowadzenie – tłumaczy.

– Mamy w tym roku retrospektywę Marka Piestraka, którego chcielibyśmy dla polskiej publiczności odczarować. Wielokrotnie można było usłyszeć, że twórca m.in. "Klątwy z Doliny Węży" to jeden z najgorszych naszych reżyserów, a my chcemy udowodnić, że to nieprawda – zapowiada Trójkowy gość. – Naszym zdaniem to twórca, który w PRL-u próbował robić kino gatunkowe i całkiem dobrze mu to wyszło – dodaje.

W tym roku nie będzie drugiej retrospektywy: twórcy festiwalu postawili za to na większą liczbę pokazów specjalnych. A pokazem superspecjalnym będzie projekcja "Łowcy androidów. Final cut" w Elektrociepłowni Gdańskiej. – Widzowie, oglądając ten film, będą patrzeć też na kominy buchające dymem, na mnóstwo świateł, które będą się tlić gdzieś tam, w industrialnym krajobrazie – wyjaśnia Krystian Kujda.

Octopus Film Festival 2021 – trailer/YouTube Octopus Film Festival

4. Octopus Film Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 3-8 sierpnia.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 10.46

pr

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kino na granicy" startuje już w piątek!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:00
Podróżując szlakiem wakacyjnych festiwali filmowych, w tym tygodniu warto udać się do Cieszyna. Już w piątek, 30 lipca, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, rozpocznie się w tym mieście kolejny, 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne festiwale filmowe. Podpowiadamy gdzie wybrać się tego lata

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 17:17
Wakacje to tradycyjnie czas festiwali filmowych. Odbywają się one i w tym roku. Oczywiście z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Gdzie na przełomie lipca i sierpnia można się wybrać? Których wydarzeń nie warto pomijać? 
rozwiń zwiń